Kategorie
Gry

Ubisoft rzuca „Armageddon”? Heroes of Might and Magic 3 HD już w styczniu! (AKTUALIZACJA)

Ubisoft, miast tworzyć coś nowego (i nie mającego pewnych szans na komercyjny sukces) postanowił sięgnąć po legendę. Po jedyną grę, która jest ciągle grywalna z przyczyn innych niż nostalgia. Po tytuł skazany na sukces bardziej niż „Assassin’s Bugs”. Heroes of Might and Magic 3 dorobi się oficjalnej reedycji HD.

Heroes of Might and Magic 3 HD
Heroes of Might and Magic 3 HD nadejdzie. Piekło zamarzło, demony w odwrocie.

Kuriozalnie mam dla was w związku z tym dobre i złe wieści.

Dobre – zagramy jak ludzie.

Heroes of Might and Magic 3: Restoration of Erathia HD Edition (dłuższej nazwy nie mogli dać) planowo ma mieć swoją premierę 25. stycznia 2015 roku. Czym będzie się różnić od  wydania z 1999. roku?

  • obsługą wysokich rozdzielczości
  • w pełni sprawne i ciągle działające lobby do multiplayera wykorzystujące pełną dobroć Steama.
  • natywne wersje mobilne na Androida i iOSa. 
  • nieznaczną poprawą wyglądu jednostek (filmik na dole jako dowód)

Chcecie więcej informacji? Na ten moment ich nie dostaniecie, bo nie ma więcej. Ani na Facebookowym profilu serii, ani na oficjalnej stronie „reedycji„. Przykro mi.

Zadowoleni? To teraz patrzymy na minusy.

[divider type=”thick”]

Złe – robi to Ubisoft

Powiem krótko: Assassin’s Creed: Unity. Nie wierzę w to, by zrobili to dobrze. Dzień zero będzie dniem w którym wypuszczą 2 łatki, a gra będzie się dalej wieszać. Jest to tym bardziej realne, że gra ma dość intensywnie korzystać z dobrodziejstw Steama. A w tym Ubisoft raczej nie przoduje i nie widzę żadnego powodu by to miało się nagle zmienić.

Ale wiecie co? Pal licho sprawy techniczne. Bardziej mnie ciekawi ile będą kosztować pozostałe dwa dodatki.
Bo to, że w styczniu 2015 roku otrzymamy tylko „podstawkę” to rzecz oczywista. Widać to po zrzutach ekranu widocznych na stronie gry i po informacjach zawartych w podlinkowanym statusie na FB.
Dlatego też zastanawia mnie kiedy i za ile pojawią się pozostałe dwa dodatki.  Bo biorąc pod uwagę ostatnie zachowanie Ubisoftu przyjmuje dwie opcje: bardzo drogo i zwyczajnie drogo.

Złe – papa VCMI (?)

HoMM 3 VCMI Android
Screenshot z VCMI odpalonego na Androidzie.

Niedawno pisałem o VCMI. Dla przypomnienia: jest to próba przepisania od nowa silnika gry, tak by działały na nim mody, rozdzielczości HD, multiplayer, możliwość gry na innych platformach… na dobrą sprawę wszystko o czym fani HoMM 3 mogliby marzyć. I to wszystko za darmo, pod warunkiem posiadania kopii oryginalnej odsłony serii z 1999. roku.

Za darmo to, co chce nam dać Ubisoft, za (prawdopodobnie) grubą kasę.

W efekcie końcowym na ten moment żyje w strachu, że VCMI podzieli los niedawno opisywanego przeze mnie Project Vaulderie – twórcy dostaną maila z prośbą o zaprzestanie prac nad swoim projektem i nakaz wyrzucenia wszystkich odniesień do marki Might and Magic, jakie znajdują się na stronie.  A to mnie, kibicującemu temu projektowi z całego serca, by się nie spodobało. Szkoda by tyle czasu i pracy poszło na marne.

Pozostaje mi (i każdemu dobrze życzącemu twórcom VCMI) mieć nadzieję, że nastawienie Ubisoftu w tej sprawie nie ulegnie zmianie. Jakby ktoś się pytał: do tej pory najwyraźniej mieli gdzieś fakt, że ktoś próbuje napisać od nowa Heroes of Might and Magic 3.

Wiecie co jest najsmutniejsze w Heroes of Might and Magic 3 HD?

Kupimy to. Nie ma co się oszukiwać: kupimy to.
Dla wygody, przez nostalgię albo z braku lepszej wersji. Ja wiem, że kupię, dlatego że marzy mi się by zagrać w końcu partię z znajomymi po necie bez walczenia 214531435 minut o to, by móc ZACZĄĆ grać.

Wersji na Androida nie kupię, bo VCMI sprawuje się aż za dobrze jak na mój gust. No, chyba, że Ubi mnie pozbawi tego dobrodziejstwa. Wtedy, po tym jak skończę pięciogodzinny maraton przekleństw i złorzeczeń, wersję na zielonego robota też kupię. Będzie w co grać na nudnych zajęciach w szkole zaocznej.

Oklepane pytanie do was:

[socialpoll id=”2236360″]

AKTUALIZACJA – Wiemy czemu powstanie tylko wersja HD Restoration of Erathia.

Na jednej z stron, gdzie ogłoszono plan wydania Heroes of Might and Magic 3 HD dodano bardzo istotną informację. Poniżej umieszczam: tłumaczenie na szybko, link do strony źródłowej oraz screenshot na wypadek jakby ten fragment tekstu miał wyparować:

[alert type=”success” close=”false”]Czemu tylko RoE (Restoration of Erathia)? Żeby to zrozumieć musimy się cofnąć do 2003 roku. Wtedy właśnie poprosiliśmy studio New World Computing o przekazanie nam wszystkich swoich archiwów dotyczących serii Might & Magic. Otrzymaliśmy wtedy wiele danych i dokumentację, ale z danych związanych z Heroes of Might and Magic 3 uchował się tylko kod źródłowy podstawowej gry.[/alert]

Jakby co powyższe stwierdzenie znajdziecie na tej stronie, a zrzut ekranu macie poniżej.Heroes 3 HD RoE

[divider type=”thin”]

AKTUALIZACJA – Znamy cenę i wymagania. Koszmar.

Heroes of Might and Magic 3 HD Edition można już zamawiać przedpremierowo na Steam. Kosztuje jedyne 15 euro, co w przeliczeniu wynosi około 65 złotych. Oprócz tego znamy też wymagania sprzętowe tej gry.

One są jednak tematem osobnego wpisu. Bo to już zakrawa na jakąś komedię

[divider type=”thin”]

Co z tego wynika? Ubisoft robi za dobrego wujka i daje nam co może. Ewentualnie, biorąc pod uwagę to co Ubi ostatnio wyczyniało, to może wykorzystać podstawowego HoMM 3 do badania zainteresowania. Dużo ludzi kupi, to będzie „O, znalazł się kod źródłowy dodatków, wydamy za 3 miesiące jako DLC!”.

Ale o tym przekonamy się za jakiś czas.

7 odpowiedzi na “Ubisoft rzuca „Armageddon”? Heroes of Might and Magic 3 HD już w styczniu! (AKTUALIZACJA)”

Jest już cena – ok. 60 zł. Szczerze? Ubi chyba coś boli! To ja na GOGu za połowę tej ceny (nie mówiąc o promocjach) mam kompletną edycję z masą pierdół, a całą resztę mogę sobie sam zrobić za free! Cóż… to multi i Steam trochę korci, ale GOG też szykuje swoje Galaxy, więc jest nadzieja, a po za tym najlepiej się grało z kumplami w „Płonące pośladki” – te wspomnienia…

Skąd info? Na Steamie preordera nie widzę, na ich stronie to siedzi?

Pytanie brzmi, czy Galaxy ogarnie HoMM 3 po sieci. Ale jeżeli da radę, to po HoMM 3 HD sięgną tylko najbardziej hardkorowi (i leniwi) fanowie serii. Albo „świeża krew”.

A! Pamiętaj o tym, że Ubi może w każdej chwili wycofać HoMM 3 z oferty GOG-a.

Info o cenie z fanpage’a.

Raczej nikt nie usunie o tak sobie gry z jakiegoś sklepu. Wydanie Baldur’s Gate EE nie spowodowało usunięcia klasycznej wersji i myślę, że w tym przypadku będzie tak samo (chyba, że Ubi chce wszystkim wypłacać kasę).

Aż przejrzę.

I w przypadku GOG.com to by było tak, że kolejne osoby nie mogłyby kupować. A dotychczasowi posiadacze dalej mogliby ściągać.
Analogicznie było między innymi z Fallout’em, Summonerem i kilkoma innymi grami. Więc nie byłoby powodu do zwrotów.

Mi się wydaję ze tam są jakieś umowy i nie mogą od tak wycofać z GOGa. Co do tego kodu źródłowego dodatków, że niby go nie mają. To ciężko w to uwierzyć. Czy oni czasem wcześniej nie nie pisali nieprawdziwych informacji w swoich komunikatach?

Fallout? Summoner? Umów nie było? Pewnie było, a jednak gry znikały.

A dawali wcześniej jakieś komunikaty w tej sprawie? Wypuścili grę z dodatkami i tyle, wersja na GOG.com tak naprawdę od wersji CD brakiem DRM-ów i jednym fixem dla procesorów wielordzeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *