Kategorie
Gry

Renowacja klasyków: Gothic 3

Gothic 3 był dla wielu z nas czymś cudownym w swoim zamyśle – połączeniem klimatu pierwszych dwóch części serii z otwartym światem. Niestety wyszło niekoniecznie dobrze.

Gothic 3 wpis się ładuje
Wpis się ładuje, proszę czekać.

Masa błędów technicznych, zmiana (według wielu będąca uproszczeniem) systemu walki i daleko idące zmiany w stylistyce gry sprawiły, że na premierę Gothic 3 nie był tak świetny, jak ludzie się spodziewali. Na całe szczęście – jeżeli to czytacie, to premiera była lata temu, a po większości błędów i dziwnych pomysłów nie będzie śladu.

Co będzie potrzebne by mieć Gothic 3 „The Best Edition”?

Na początek informacja – poniższe instrukcje odnoszą się do gry w polskiej wersji językowej. Trudno dopaść inną, więc nie powinno to być problemem.

Kolejna gra, to kolejna lista łatek do pościągania i poinstalowania. Odnośniki znajdziecie poniżej:

Jeżeli wystarczą wam do szczęścia poprawki odnoszące się, przede wszystkim, do sfery technicznej gry, to na tym poprzestajecie. Jeżeli jednak chcecie się przekonać co takiego hardkorowi fanowie sobie umyślili w swojej wizji, gdzie Gothic 3 jest zbliżony klimatem do poprzednich części, to musicie jeszcze ściągnąć:

Powyższe dwie modyfikacje dodają nowe zadania i przedmioty oraz zwiększają poziom trudności gry. Czujcie się poinformowani.

Jak to wszystko działa?

Na całe szczęście technologia poszła do przodu i teraz możemy o luźniej podejść do tematu instalacji.

Instalujemy na świeżo Gothic 3. Tutaj warto zwrócić uwagę na to jaką wersję instalujemy – niektóre wydania zawierają w sobie łatkę do wydania Enhanced Edition. Wtedy będziecie mieli kilka kliknięć mniej do zrobienia.

Gothic 3 CD Gamebook
Podpowiem – w takim przypadku bez łatki się nie obejdzie

Instalujecie Gothic 3 Enhanced Edition Patch 1.75.14 – naprawia znaczną część usterek technicznych i dodaje trochę zmian w balansie, które wg. znacznej części graczy działa na plus grze. Cała instalacja polega na klikaniu „Dalej” do znudzenia.

Następnie instalujecie Update Pack w wersji 1.04.10. Naprawia on te kilka błędów, których nie naprawiła łatka powyżej.

W przypadku „planu minimum” możecie już teraz uruchomić grę i zacząć grać – nie zawiedziecie się. Tylko pamiętajcie – ta gra wyszła lata przed Wiedźminem 3 i Legend of Zelda: Breath of The Wild!

Jeżeli jednak chcecie (rzekomo) bardziej zbliżoną do poprzedników grę, to dalsze instrukcje po pokazie zrzutów ekranu z połatanej wersji.

Gothic 3 Enhanced Edition Menu Główne
Tak wygląda zmienione menu główne
Gothic 3 Zgon jest blisko
Taki elegancki filtr nakłada się na obraz gdy lamicie tak jak ja
Gothic 3 Trawa
A ten screenshot pokazuje jak dramatycznie do dupy gra potrafi wyglądać w formie statycznego zrzutu ekranu

Instalacja pozostałych dwóch modyfikacji jest trochę bardziej skomplikowana. Głównie z powodu tego, że mimo najszczerszych chęci społeczności niektóre wprowadzone zmiany są tak nieprzemyślane, że aż… szkoda strzępić na to ryja.

Na początek instalujemy Quest Pack 4.2. Jest to bardzo obszerna modyfikacja skupiająca się przede wszystkim na dodaniu większej ilości zadań pobocznych, sensowniejszym rozmieszczeniu NPC, dodaniu losowych wydarzeń i innych dziwnych rzeczy. Ogólnie, od cholery rzeczy, więc poświęćcie chwilę czasu na, chociaż mentalne, podziękowania dla niemalże trzydziestu moderów, pięćdziesięciu testerów i ponad dziesięciu polaków, którzy przetłumaczyli to na nasz język. Chylimy czoła.

Wszystko po staremu, klikamy „dalej” aż do chwili, gdy trafimy na listę rzeczy do zainstalowania. Dobrze jest przeczytać opis każdej z opcji i według preferencji wybrać.

Gothic 3 Quest Pack
Jakby co ja taką konfigurację wybrałem

Po zakończeniu aktualizacji szczerze polecam lekturę pliku Readme, chociażby po to, by się dowiedzieć w co się właśnie wpakowaliście.

No i jeżeli nie dacie rady przebrnąć przez tą lekturę, to od razu powiem – Torment: Tides of Numenera nie jest dla was. Gothic 3 chyba zresztą też.

Content Mod do Gothic 3, czyli „za jakie grzechy?”

Niby warto, ale instalacja tego, to jakiś koszmar. Przynajmniej w porównaniu do poprzednich zainstalowanych modów.

Następny do instalacji jest Content Mod. On wprowadza przede wszystkim dużo zmian w grafice, głównie przez dodanie do gry starych pancerzy z poprzednich części Gothica, tekstur i modeli potworów zbliżonych do tych z Gothica 2, i tak dalej, i tak dalej. Oprócz tego zawiera też modyfikację nazwaną Konsekwencje, która sprawia, że stawienie się po jednej z stron konfliktu orki kontra ludzie de facto odcina was od jakichkolwiek kontaktów z drugą stroną – ot, rzucą się wam do gardeł na sam widok. Kwestia do przemyślenia.

Instalacja to ponownie ciągłe klikanie „dalej” aż do momentu, kiedy dojedziecie do listy rzeczy do wybrania. I tutaj zaczyna się bigos: przede wszystkim koniecznie zaznaczacie opcję CM3.0 (without QP Quests). Te zainstalowaliście przed chwilą, wraz z innymi usprawnieniami do Gothic 3.

Gothic 3 Content Mod
Tak to ma wyglądać

Oprócz tego przejrzyjcie i wybierzcie co chcecie zainstalować z pozostałych opcji – niestety, są one opisane „krzywym” angielskim, więc nie będzie łatwo. Ale wierzę w was!

Po tym kroku będziecie mogli wybrać jak graliście w Gothica 2. W zależności od wyborów w grze pojawi się kilka nowych rzeczy. Przemyślcie odpowiedzi, bo jedyny sposób na zmianę tychże to ponowna instalacja Content Mod. A to nie jest przyjemne.

Gothic 3 Content Mod 2
Nie pamiętałem co zrobiłem, to zaznaczyłem na odwal

Po tym wszystkim przychodzi ostatni etap zabawy, czyli wybranie lokalizacji gry – niestety, instalator tego moda do Gothic 3 nie ogarnie tego samemu i trzeba samemu pokierować go tam, gdzie trzeba. Ale po tym już nastąpi koniec i instalator w końcu się weźmie do pracy.


Po tym wszystkim możemy się cieszyć Najbardziej Kompletnym Gothic 3, Jakim Można Sobie Tylko Wymarzyć. Mam nadzieję, że będzie wam się grało dobrze – mi całość podeszła.

Życzę miłego grania, a na pożegnanie kilka zrzutów ekranu z maksymalnie dopakowanej gry.

Gothic 3 Diego
Jednym z fajniejszych bajerów w grze jest to, że towarzyszom z poprzednich gier wracają ich stare stroje
Gothic 3 Paladyn
To, że paladyni wyglądają jak paladyni też oceniam na plus. Jakoś tak fajniej się gra.

 

 

 

2 odpowiedzi na “Renowacja klasyków: Gothic 3”

Nie wiem, czy takie wyciąganie trupów z grobu ma sens. To kierowanie gry do starych, dobrych gracz – a Ci i bez tej renowacji będą grali w tytuł. Poza tym, Gothic nie zasłynął w odkrywczej mechaniki, czy pięknej grafiki, lecz klimatu – a tego po odświeżeniu może zabraknąć.

Właśnie jest na odwrót – po odświeżeniu klimat powrócił, chociażby ze względu na takie bzdury jak to, że postacie odzyskują swój dawny wygląd i ubiór z zeszłych Gothiców.

No i połowa z tego to poprawki techniczne, przez co wiele osób w końcu ma szansę zagrać w tę grę bez błędów, które z klimatu bardzo skutecznie wytrącały 😛

No i skoro ludzie po latach grają w Planescape Torment, Baldur’s Gate, Arcanum czy Quake’a 3, to gdzie tu problem z Gothicami? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: