Kategorie
Film/Animacje

Stan Lee w filmach – jest go więcej niż myślicie.

Co bardziej uważni oglądający adaptacje komiksów Marvela wiedzą, że stałym członkiem obsady każdego z nich jest Stan Lee – osoba bezpośrednio odpowiedzialna za istnienie większości z postaci, które teraz trafiają na ekrany kin.

Stan Lee To wiecie pewnie bez mojej pomocy. Ale gwarantuje wam, że się niewiarygodnie zdziwicie, gdy się dowiecie ile razy on już występował w filmach z superbohaterami.

Zresztą… nie tylko w filmach.Stana Lee spotkacie wszędzie, być może za wyjątkiem lodówki. Ale o tym poniżej.

UWAGA – siłą rzeczy ten wpis zawiera spoilery do filmów z lat 1989-2014. Czujcie się ostrzeżeni

Kim on właściwie jest?

Umieściłem duże zdjęcie tego pana na samym początku jako oznakę szacunku.
Stan Lee jest bowiem, co najmniej w 50% odpowiedzialny za powstanie takich postaci jak  Spider-Man, Hulk, Fantastyczna Czwórka, Iron Man, Thor,  czy też X-Meni. Czyli na dobrą sprawę wszystkich aktualnie pokazywanych w kinach postaci z komiksów Marvela. Jakby tego było mało, to oprócz tego jest wymieniany jako jedna z osób odpowiedzialna za dzisiejszy stan marki Marvel. Ma więc czym się pochwalić, prawda?

Oprócz bycia twórcą komiksów jest również producentem, pisarzem, aktorem i aktorem głosowym. Odpuszczę sobie jednak zabawę w biografa. W tym wpisie skupię się głównie na jego okazjonalnym aktorstwie. Wiecie w ilu filmach miał role epizodyczne?
5? Mało
10? Dalej za mało…

Poniżej znajdziecie kompletną listę jego występów w filmach kinowych. Okazuje się bowiem, że Stan Lee nie popuścił żadnej okazji i to od dłuższego czasu.

1. The Trail of The Incredble Hulk z 1989 roku.

Stan Lee Trail of the Incredible Hulk cameo
Zadziwiający spokój, biorąc pod uwagę, że oskarżony w każdej chwili może roznieść wszystko w drzazgi.

Stan Lee po raz pierwszy w „superbohaterskim” filmie wystąpił jeszcze nim się urodziłem. Był ławnikiem w trakcie rozprawy sądowej przeciwko niejakiemu Bruce’owi Bannerowi. Znanemu nam bardziej jako swoje wielkie, muskularne i orkowo zielone alter-ego – Hulk

Wybaczcie jakość zdjęcia, ale zdobycie innego/zdobycie samego filmu w ludzkiej rozdzielczości to zadanie godne Iron Mana, a nie zwykłego blogera na 1/4 etatu.


2. X-men (2000)

Stan Lee X Men Cameo
Głodny się robię :X

Potem była długa przerwa od występów kinowych. W międzyczasie Stan Lee oczywiście nie wyparował, tylko dawał swój głos w kreskówkach.

Na srebrnym ekranie pojawił się jednak dopiero w 2000. roku, jako sprzedawca Hot Dogów na plaży. Tej samej na której pojawił się senator Kelly po ucieczce od Magneto


3. Spider-Man (2002)

Stan Lee Spider Man 2002
Co jak co, ale Stan Lee potrafi grać zdziwienie.

W Spider-Manie Stan Lee gra świadka pierwszego starcia między człowiekiem pająkiem, a Zielonym Goblinem. Ratuje on wtedy małą dziewczynkę przed latającymi kawałkami budynków, które cierpiały w trakcie pojedynku między pajęczakiem, a Głównym Złym.

 


4.Daredevil (2003)

Stan Lee DaredevilW poprzednim filmie Stan Lee ratuje dziewczynce życie, to teraz karma się odezwała i młodociany Matt Murdock (a.k.a Daredevil) ratuje go przed wejściem pod koła samochodu.

 


5. Hulk (2003)

Stan Lee HulkTutaj mamy spotkanie po latach. Stan Lee stoi bowiem na tej scenie obok Lou Ferrigno – pana, który w 1989 roku grał Hulka. Jakby co oboje są ochroniarzami.

Przyznajcie, widać po gościu, że do roli wielkiego, zielonego i wieczne wściekłego się nadawał idealnie.

 


6. Spider-Man 2 (2004)

Spider-Man 2 Stan LeeZnowu Spider-Man, znowu pierwsze starcie (tym razem z Doktorem Octopusem) i znowu ratuje przypadkową osobę. Niektóre rzeczy nigdy się nie zmienią (?).

 

 


7. Fantastic Four (2005)

Stan Lee Willie Lumpkin
(Super)listonosz

A tu mamy anomalię: Stan Lee bowiem pierwszy raz w historii odgrywa stworzoną przez siebie postać. Nie jest to jednak superbohater, a listonosz – Willie Lumpkin.

W komiksach Willie śmiał się, że może dołączyć do Fantastycznej Czwórki, bo ma supermoc ruszania uszami. Też tak potraficie?


8. X-Men: The Last Stand (2006)

Stan Lee X Men Last Stand
To chyba nie tak ma działać

W tym filmie jest on świadkiem tego, jak mała Jean Grey korzysta z swoich supermocy.

 

 


9. Spider-Man 3 (2007)

Stan Lee Spider Man 3

To musi być fajne uczucie, móc pogadać z stworzoną przez siebie postacią w opowiadającym o jego dziejach filmie.


10. Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer (2007)

Stan Lee Fantastic 4 Silver SurferAle już trochę gorszym jest nie być wpuszczonym na ślub swoich postaci bo „nie ma go na liście”. Smutno mu musiało być. Mnie by na pewno było :X


11. Iron Man (2008)

Stan Lee Iron Man Hugh HefnerTony Stark ma wyłożone na wszystko i wszystkich. Na tyle, że myli Stana z Hugh Hefnerem.

Na serio, dwie panie na „skrzydłach” starczą? Kurcze, niewiele potrzeba.

 


12.The Incredible Hulk (2008)

Stan Lee Hulk 2008Tutaj gra on kogoś, kto ma niewiarygodnego pecha i że wszystkich butelek oranżady na świecie kupuje tą, w której jest krew Hulka. I to za jego sprawą pościg za wielkim, złym i zielonym zaczyna się na nowo.

A morał z tego taki, że nie pija się jasnozielonych napojów gazowanych 😀


13. Iron Man 2 (2010)

Stan Lee Iron Man 2 CameoTony Stark ponownie udowadnia, że ma wyłożone na wszystko i tym razem myli Stana Lee z Larry’m Kingiem – znanym w Stanach komikiem, aktorem głosowym, prowadzącym programy telewizyjne, itp. itd.

W sumie wielkiej różnicy tu nie ma.

 


14. Thor (2011)

Stan Lee ThorOdgrywana przez Stana Lee postać jako jedyna próbuje podnieść młot Thora „z rozmachem” -ciągnać go pickupem. Niestety, kończy się to jedynie koniecznością naprawy wozu

Ale, no cóż… chociaż spróbował!


15. Captain America: The First Avenger (2011)

Stan Lee Kapitan Ameryka
Generał Lee?

A tutaj mamy nieogarniętego generała, który bawi się w zgadywanie „kto tu jest Kapitanem Ameryką”.

Oczywiście nie odgadł.

 


16. The Avengers (2012)

Stan Lee AvengersO ironio, w tym filmie Stan Lee gra człowieka, który w telewizji oznajmia, że drużyna „Avengers” to musi być jakaś bujda.

 

 


17. The Amazing Spider-Man (2012)

Stan Lee Amazing Spider ManTutaj natomiast zagrał bibliotekarza, który niemalże usłyszał walkę między Człowiekiem-Pająkiem, a Jaszczurem.

Niemalże, bo słuchawki trochę mu przeszkodziły.

 


18.Iron Man 3 (2013)

Stan Lee Iron Man 3Wiem, że tu jest, ale jego występ to jest dosłowne pół sekundy – jest jurorem na konkursie piękności. Pewnie nie narzekał na tą rolę.

Zwłaszcza, że te 10 punktów dostała panna ubrana w skąpy strój kąpielowy. Sądząc po minie spodobała mu się.


19. Thor: The Dark World (2013)

Stan Lee Thor Dark WorldPacjent oddziału psychiatrycznego, który popełnił głupi błąd – pożyczył Erykowi Selvigowi buta, by ten mógł zademonstrować swoje odkrycie.

Po tym jak już profesor przestał nim machać na lewo i prawo, to poprosił go o zwrot.
I na dobrą sprawę nie dziwię się wcale, że właśnie tam wylądował – od wymyślania tylu superbohaterów, historii i innych, to też bym pewnie wylądował w kaftanie.


20. Captain America: The Winter Soldier

Stan Lee Captain America Winter SoldierW drugiej cześci Kapitana Ameryki Stan Lee wciela się w rolę ochroniarza z muzeum, którego poznajemy w chwili, gdy odkrywa on, że jego praca zawisła na włosku.

Nie, mówiąc realnie, to on już nie ma pracy. Pozwolić na kradzież oryginalnego uniformu Kapitana Ameryki? Skandal!


21. Guardians of The Galaxy (2014)

Stan Lee Guardian of The GalaxyStan Lee – 91 lat na karku a zarywa do kobiet o wiele młodszych od siebie. Do tego prawdopodobnie pochodzących z innej rasy.

Ten to ma zdrowie. Też bym tak chciał w jego wieku.

Mam nadzieje, że moja dziewczyna tego nie przeczyta. KOCHANIE, ŻARTUJE! ^^”’

22. Big Hero Six (2014)

Stan Lee Big Hero 6Coś o czym warto wspomnieć, bo to jego pierwszy występ w kinowym filmie animowanym.

Ojciec jednego z bohaterów filmu bardzo przypomina naszego komiksiarza. Jeżeli będziecie cierpliwi, jak na fanów filmów Marvela przystało, to dowiecie się o nim czegoś wyjątkowego. Powiem, że czegoś takiego się raczej nie spodziewałem.

No i szczęściarze oglądający angielską wersję językową mogą wtedy też go posłuchać.


Ciekawostki

Skoro dotrwaliście tak daleko, to na koniec kilka innych ciekawych wątków dotyczących Stana Lee ogólnie:

  • Stan Lee oprócz tego ciągle daje swój głos do kreskówek. Żeby wymienić tylko kilka: Ultimate Spider-Man, Hulk and the Agents of S.M.A.S.H, czy też The Incredible Hulk.
  • W grze Marvel Heroes (która jest, de facto Marvelowską grą MMO) – możemy spotkać agenta Lee, który handluje sprzętem na helilotniskowcu i bardzo przypomina swojego imiennika. Przypadek?
  • W innych grach też się udziela, głównie w tych o Spider-Manie. Zwykle jako narrator.
  • Zauważyliście, że większość historii z jego postaciami rozgrywa się w Nowym Jorku?
  • Stan Lee nie rozstaje się z okularami przeciwsłonecznymi. Na planie filmowym też, gdy to tylko możliwe.
  • Stworzone przez jego postaci mają awersję do peleryn. Prosta zasada na szybkie ustalenie „czyja” jest postać. DC – ma pelerynę. Marvel – nie ma peleryny.

No, chyba tyle z ciekawszych rzeczy o nim.

Na koniec mała prośba: jeżeli spodobał się wam powyższy tekst to podajcie go dalej znajomym. Oni też mają prawo się zdziwić. I zobaczyć co nie co.

12 odpowiedzi na “Stan Lee w filmach – jest go więcej niż myślicie.”

„osoba bezpośrednio odpowiedzialna”
„Stan Lee jest bowiem, co najmniej w 50% odpowiedzialny za powstanie takich postaci jak”

No nie, jeśli już Stan Lee jest za cokolwiek odpowiedzialny, to na rzucenie luźnego pomysłu na jakiegoś bohatera, całą resztą musiał się zajmować rysownik – w tym przypadku Jack Kirby albo Steve Ditko. Jest ten fajny obrazek w sieci, który ładniej ten cały proces twórczy obrazuje na przykładzie Spider-Mana http://3.bp.blogspot.com/-jqgC5y6fvD0/UWTz-_5-k-I/AAAAAAAAPFw/92uovoc-6FA/s1600/ditko_32pg_package_v5_1999.gif

„oprócz tego jest wymieniany jako jedna z osób odpowiedzialna za dzisiejszy stan marki Marvel”
Za dzisiejszy stan to nie jest odpowiedzialny w sumie w żadnym stopniu, bo Stan Lee się komiksami nie zajmował od lat 80, kiedy sobie wyjechał do Californi szukać szczęścia w Hollywood. Od tamtej pory Marvel zdążył się rozwinąć, upaść, a potem znowu się rozwinąć, bez udziału Stana, który głownie zajmował się robieniem za dobrego dziadka medium, pojawiając w tv, różnych imprezach, konwentach, etc. No i próbował bardzo nieudolnie sprzedać prawa do ekranizacji komiksów Marvela 😉

I jeśli już, to człowiekowi się należy szacunek właśnie za promowanie komiksu, rozumienie medium kiedy potrzebny był boost i jego zareklamowanie, stworzenie takiego przyjaznego wizerunku Marvela, jako grupy przyjaciół pracujących w twórczym szale nad nowymi komiksami (co nie miało oczywiście nic wspólnego z prawdą :P) i generalnie robienie za tę przyjazną, dobrotliwą twarz Marvela przez lata – co bardzo sie wydawnictwu przydało i jak widać dalej procentuje 🙂 I to oczywiście też nie ma nic wspólnego z prawdą, dość powiedzieć, że Stan już nawet raz pozywał Marvel do sądu ;P

Napisałem w opisie gościa to co wiem. Na całe szczęście sednem wpisu nie był proces tworzenia komiksu Stana Lee i Steve’a Ditko, bo inaczej bym, mówiąc delikatnie, ZDYCHAŁ W CIERPIENIACH ZA GŁOSZONE PRZEZ SIEBIE BZDURY.

Bo na tym się nie znam. Ale na całe szczęście napisałem co innego i nie wyszedłem na kompletnego łosia. Tylko na lekko tępego łosia.

Dziwne, że podał Pan wszystkie kilkusekundowe występy, a nie podał Pan tego jednego i najważniejszego ze wszystkich. W filmie „Mall Rats” Kevina Smitha występuje on tam kilka lub kilkanaście minut wygłaszając płomienną przemowę i poradę dla głównego bohatera. Co więcej Stan Lee gra tam samego siebie. Brak tego w zestawieniu to poważna wpadka z Pana strony.

grał też w serialu „Agents os SHIELD”. We Włoszech w pociągu poucza agenta Coulsona. Oczywiście z dwoma pięknymi paniami u boku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *