Renowacja klasyków: Arcanum

Niektóre gry nie zasługują na zapomnienie. Mimo upływu lat dalej nadają się do grania. Ba, niektóre stare tytuły zapewniają dłuższą rozrywkę, niż wiele współczesnych tytułów. Niektóre z nich wygrywają pomysłem na fabułę bądź sposób grania, które do dziś nie znalazły godnych naśladowców. Jedną z tych gier niewątpliwe jest Arcanum.

Logo Arcanum
Logo Arcanum – zródło Wikimedia

Gra RPG z turowym trybem walki wyciągniętym żywcem z Fallout’a i światem, gdzie walka elfiego maga z półorkiem ze strzelbą, jazda pociągiem, czy przywoływanie żywiołaków to kompletna norma. Jeżeli miałbym opisać ten świat jedną sceną, to będzie to sytuacja, gdy krasnolud w cylindrze celuje z rewolweru do elfa próbującego rzucić kulą ognia.
Jest tylko jeden problem: gra została wydana w 2001 roku. Zupełnie inna epoka, inne systemy operacyjne, karty graficzne… Ogólnie, może sprawiać problemy. Do tego dodajmy brak możliwości zmiany rozdzielczości, co zmusza nas domyślnie do grania w rozdzielczości 800×600. Powoduje to, że na większości nowych monitorów 1/3 ekranu to czarne paski po bokach. Ani to komfortowe, ani to przyjemne.
Ale dzięki temu poradnikowi sprawicie, że gra stanie się bardziej przystępna i nic nie stanie na przeszkodzie, by zgłębić się w jeden z najbardziej wyjątkowych światów, jakie istnieją w grach cRPG.

Co będzie potrzebne:

Arcanum. Działa zarówno wydanie dwupłytowe, jak i instalator z GOG.com. Testowałem na obu, ale instalator z GOG.com mam „pod ręką”, więc na nim będzie pokaz.
Cały stos łatek, dostępnych pod tymi linkami. Pierwszy link prowadzi do Terra Arcanum, dość rozbudowanej (i dawno nie dotykanej) fanowskiej strony tej gry. Drugi natomiast to reupload na Mediafire, który w początkowych założeniach był na własny użytek.

Opcjonalne jak diabli – polonizacja:

Dzięki dobremu człowiekowi o ksywce Kokos uzyskaliśmy dostęp do łatki polonizującej Arcanum. Oklaski dla niego, chłopak zasłużył na medal, flaszkę i coś tam jeszcze. Jak będzie mnie stać, to kiedyś to dostanie!
Jest to wersja kinowa, więc jest idealną opcją dla tych, których język kuleje na tyle, by nie dali radę „wsiąknąć” w grę.

Do ściągnięcia jest stądInstrukcja obsługi? Prosta niczym konstrukcja cepa.

1. Ściągacie
2. Instalujecie to PRZED WSZYSTKIMI ŁATKAMI I INNYMI
3. NIE instalujecie nieoficjalnej łatki (pierwszy link z listy powyżej), bo zrobi z gry dziwną mieszankę polsko-angielską. Do tego otrzymuje komunikaty o braku stabilności i innych nieprzyjemnych rzeczach.

Moim zdaniem bardziej godna uwagi jest w pełni połatana wersji angielska, ale wersja polska jest „znośna” pod względem ilości błędów. Wybór należy do was, moją opinię znacie.

Co z tym zrobić?

Przede wszystkim najważniejsza sprawa: jeżeli macie zapisane gry, to się z nimi pożegnajcie. Tyczy się to łatki fanowskiej, oraz modyfikacji od rozdzielczości: sprawią, że wcześniejsze zapisane gry przestaną działać. Albo świeży początek, albo TOTALNA retrospekcja. Wybór należy do was.

Instalacja Arcanum - wersja z GOG.com
Instalacja Arcanum – wersja z GOG.com

1. Robimy świeżą instalację gry. Standardowa procedura: klikamy dalej do znudzenia, ewentualnie zmieniamy miejsce instalacji i czekamy.

2. Instalujemy nieoficjalną łatkę (UAP091225.exe) . Można przy tym pominąć poprawki map miast oraz alternatywne jaszczurki. To pierwsze zaraz zainstalujemy w jeszcze lepszej wersji, a to drugie nic na dłuższą metę nie zmienia.

Instalacja nieoficjalnej łatki do Arcanum
Instalacja nieoficjalnej łatki

3. Następne w kolejce są łatki od map lokacji (HQ_Townmaps.exe) i opcjonalnie dzwięku (HQ_Music_MP3.exe). Tutaj sprawa jest prosta: rozpakowujemy je tam, gdzie zainstalowaliśmy grę.

Lepsze mapy do Arcanum w trakcie instalacji
Lepsze mapy w trakcie instalacji

4. Największa zabawa, można sobie zupełnie zepsuć grę: mod do innych rozdzielczości (HighRes1.1a.exe). Tutaj instalacja jest w trybie tekstowym. Najważniejsze jest to, by się nie pomylić w trakcie podawania rozdzielczości. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej wszystko wygląda, gdy ustawimy taką samą rozdzielczość, jaką mamy standardowo w systemie. Jeżeli mamy coś większego niż netbook, to warto dodatkowo zainstalować pozostałe dodatki, z naciskiem na powiększone czcionki. Jest to możliwe za pomocą tego samego programu.

Ustalanie rozdzielczości ekranu w Windows 7
Ustalanie rozdzielczości ekranu w Windows 7

W momencie, gdy macie to wszystko za sobą, to gratuluje: macie przed sobą możliwość zagrania w naprawdę świetnego cRPG-a z odświeżoną oprawą graficzną oraz poprawionymi błędami. Czyli żyć, nie umierać 😀

Jeżeli macie pomysły na kolejne gry, jakie warto odświeżyć i dać im drugą szansę, to zostawcie komentarz pod wpisem, zobaczę co da się zrobić.
A teraz przestać czytać i zacznij grać! W tym przypadku warto 😀

Autor: Jasiek a.k.a Yeti

Bloger-amator, kiedyś student dziennikarstwa. Teraz sprzedawca giereczek i klocków Lego czekający ciągle na wenę i czas by coś napisać.

Dodaj komentarz

45 komentarzy do "Renowacja klasyków: Arcanum"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Piotr Lipa
Gość

Bardzo dziękuję za te pliki. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, a przymierzam się ponownie do tego tytułu. Teraz mam jeszcze większą motywację.

TM
Gość

Czy te poprawki działają z polską wersją gry?

Nok
Gość

A to nie wyszło czasem po polsku?

Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

Wyszło. Ale polska wersja jest niedostępna nawet na Alledrogo, a co dopiero w oficjalnej sprzedaży.

Póki tak jest, to zostawiam. GOG.com ogarnie (a mógłby), to linka autuje.

Paweł
Gość

Kojarzycie ?

Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

nie, sorki, nie. Do Arcanum się nie umywa. Tak samo jak do 90% gier z tamtego okresu 🙂

Hajduk
Gość

Działa tylko dla jednej wersji, nie kompatybilne z innymi. Spolszczenie wrzucone z płyty to samo.

Mr. V
Gość

W punkcie 3. dotyczącym polonizacji rozumiem, że miałeś na myśli nieinstalowanie nieoficjalnej łatki, tylko wkradła się literówka? Poza tym zdaje się, że nieoficjalna łatka wymaga spatchowanej gry do wersji 1.0.7.4. W związku z tym, czy będzie ona kompatybilna z polskim patchem 1.0.7.4 (do pobrania jako załącznik do posta stąd: http://athkatla.cob-bg.pl/viewtopic.php?t=4307 ) Czy procedura instalacji łatek PL najpierw 1.0.7.0, a potem 1.0.7.4, a potem na to wszystko łatki nieoficjalnej nie pomiesza języków?

Nowy
Gość

Na polskiej wersji z GOG nie działa patch HiRes.

szmotsu
Gość

Raportujcie tutaj prosze błędy w polskiej wersji, aktualnie tłumacze unofficial patcha i moge tez poprawic bledy w tlumaczeniu, ortografie itd 😀

KUBSON 1986
Gość

Kurcze ,ma ktos jakis sposob na instalacje Moda HD RES na wersji 1.7.4 PL ?? bo nie dziala,a mialem taka ochote zagrac….

KUBSON 1986
Gość

Tyle ze Tu nie o polonizacje chodzi 🙂 ……jest jakis sposob na instalacje mod HI RES na polska wersje?? ….bo juz probowalem wsyztskiego,i zawsze mam jakis blad.Z gory dzieki za wszlekie rady:)

Marych
Gość

A ja mam taki problem. Mam wersję z GOG.com i próbowałem zainstalować spolszczenie stąd, ale wersja na GOG to 1.0.7.4 i to spolszczenie nie chce się zainstalować wypluwając komunikat o „nieznanej wersji pliku arcanum.exe”. Można to jakoś obejść? Albo prościej, czy można gdzieś znaleźć spolszczenie do wersji 1.0.7.4?

wpDiscuz