Kategorie
Gry

Spolszczenie Arcanum w HD – tego nam potrzeba w 2020 roku.

Miałem napisać to od dłuższego czasu, ale szczęśliwie dla mnie się ociągałem. Czemu szczęśliwie?

Bo jakbym napisał nową wersję mojego poradnika do poprawiania Arcanum miesiąc temu, to problem polskiej wersji językowej pozostałby nierozwiązany. A teraz? Dzięki pracy jednego człowieka (no i również twórców oryginalnego polskiego tłumaczenia) jest możliwe zagranie w Arcanum w polskiej wersji językowej. Do tego w rozdzielczości bliższej dzisiejszym standardom.

Dwa słowa wstępu

W 2013 roku opublikowałem wpis w którym opisałem jak odpalić Arcanum pod nowymi systemami operacyjnymi, z najpotrzebniejszymi łatkami.

Spolszczenie Arcanum - dawny instalator jednej z łatek
Jeden z zrzutów ekranu z tamtego poradnika

Potem, dzięki popularności wpisu, trafiła na niego osoba posiadająca polskie tłumaczenie gry z oficjalnej dystrybucji, którym się podzieliła. Co prawda większość łatek z nim nie działała, ale dalej to była dla wielu osób bardzo kusząca możliwość.

Niedawno nastąpił kolejny renesans tamtego wpisu, w wyniku którego, w komentarzach, pojawiła się informacja zarówno o nowej wersji nieoficjalnej łatki do Arcanum, jak i spolszczenia z nią działającą.

Nie zostało mi wtedy nic innego jak zainstalować Arcanum, sprawdzić czy wszystko działa i znowu opisać cały proces.

Lista rzeczy potrzebnych do spolszczenia i ulepszenia Arcanum

Potrzebujemy przede wszystkim gry. Nie będę nawet przyjmował, że macie edycję płytową, założeniem będzie posiadanie przez was angielskiej kopii zakupionej na GOG.com za równowartość małej, dobrej pizzy.

Oprócz tego będziecie potrzebować:

Szczere wyrazy szacunku dla twórców powyższych łatek. Gdyby nie wy, to naprawdę świetna gra gryzłaby piach.

Jak dobrze zainstalować Arcanum wraz z spolszczeniem?

Zabawa zrobiła się znacznie prostsza przez ostatnie kilka lat.

Przede wszystkim ostrzeżenie – stare zapisy gry nie będą działać po instalacji tych łatek. Retro save’y wymagają retro gry.

Po zainstalowaniu Arcanum od zera (na wszelki wypadek) uruchamiamy instalator Unofficial Arcanum Patch. W przeciwieństwie do poprzednich wersji zawiera wszystko:

  • ścieżkę audio w wysokiej jakości
  • mapy w wysokiej rozdzielczości
  • poprawki błędów
  • możliwość grania w wysokiej rozdzielczości
  • dodatkowe grywalne rasy
  • dodatkowe kampanie
  • masę rzeczy odzyskanych z wersji przedpremierowej gry

W trakcie instalacji po prostu klikamy dalej (instalator sam odnajdzie lokalizację gry) aż do znudzenia. Pod koniec będziemy mogli wybrać jakie elementy zestawu nas interesują. Jak ktoś chce pograć w Arcanum bez zbędnych udziwnień, to wystarczy wybrać takie opcje:

Instalacja UAP

Po chwili gra jest połatana i gotowa do działania. Domyślnie odpala się w rozdzielczości 720p i wygląda tak jak poniżej.

menu główne Arcanum po instalacji UAP
Menu główne gry w 720p i po angielsku. A to dopiero etap przejściowy.

Niestety, żeby dopasować rozdzielczość do naszych wymagań, trzeba trochę pogrzebać w plikach. A jeżeli chcecie zainstalować spolszczenie to musicie to zrobić przed jego instalacją.
Przechodzimy do katalogu, w którym zainstalowana jest gra, do podkatalogu HighRes. Tu interesują nas dwa pliki – config.ini i _install.bat

Otwieram plik config.ini i edytujemy go podając w liniach Width i Height swoją rozdzielczość. Inne linijki możecie wyedytować według uznania i potrzeb, zostały dobrze opisane w pliku. Po wprowadzeniu zmian zapisujecie i zamykacie plik.

Spolszczenie Arcanum konfiguracja rozdzielczości
Tak to wygląda u mnie.

Teraz uruchamiacie _install.bat i czekacie chwilę. Od teraz Arcanum będzie się uruchomiać w odpowiednich ustawieniach.

Spolszczenie Arcanum – prosta instalacja

Piszę nie dlatego, że mam osobę potencjalnie to czytającą za idiotę, ale z „kronikarskiego obowiązku”.

Uruchamiacie instalator. W związku z tym, że plik nie jest ściągany jakoś wybitnie często, to Windows SmartScreen może wam prewencyjnie zakazać uruchomienia.

Spolszczenie Arcanum SmartScreen

Nie przejmować się i uruchamiać – plik nie ma żadnych wirusów, przynajmniej nie takich, których nie odnalazłby Virus Total czy Windows Defender.

W trakcie instalacji jest tylko jeden problemowy moment – musicie wybrać do czego chcecie spolszczenie. Nie jest to istotny krok, chyba, że instalowaliście zawartość Unofficial Arcanum Patch bardzo wybiórczo.

Spolszczenie Arcanum instalacja
U mnie to wyglądało tak.

Kilka kliknięć i sekund czekania dalej możecie odpalić spolszczone Arcanum w wygodnych dla was ustawieniach graficznych.

Spolszczenie Arcanum
Tak wygląda menu główne Arcanum po tym jak zainstalowałem wszystko zgodnie z opisem powyżej.

Poniżej daje galerię kilku zrzutów ekranu jak spolszczenie Arcanum wygląda już w trakcie właściwej gry.

Miłego grania 🙂

14 odpowiedzi na “Spolszczenie Arcanum w HD – tego nam potrzeba w 2020 roku.”

„W trakcie instalacji jest tylko jeden problemowy moment – musicie wybrać do czego chcecie spolszczenie. Nie jest to istotny krok, chyba, że instalowaliście zawartość Unofficial Arcanum Patch bardzo wybiórczo.”
Tak naprawdę nie ma znaczenia jak wybiórczo się zainstaluje UAP, czy nawet się go nie zainstaluje. Instalator wykrywa każdy pojedynczy mod, który jest obsługiwany przez spolszczenie i gdy któregoś nie zainstalowaliśmy, automatycznie nie będzie zaznaczony na liście komponentów. Zaznaczą się tylko te komponenty, które wykryje w lokalizacji którą wybraliśmy na poprzednim ekranie 🙂

Nie postarałeś się za bardzo? 😀 zaraz zaktualizuje wpis, tylko niech mi się internet ustabilizuje

Powiem nawet więcej – one były testowane na Windows 10 i wszystko, przynajmniej u mnie, pięknie działa 🙂

mam ver z steama sciągłem ptacha uap 2.0.2 i potem spolszcznie do tego patcha i gra nie odpala, po kliknięciu w launcher jest chwila czarnego monitora i pulpit

Czasem nie używasz Windowsa 11 (możliwe że na nowszych buildach win 10 też ten problem występuje)?
Jak tak to możesz spróbować dwóch rzeczy:
1. wyłączyć „przyśpieszenie sprzętowe dla procesorów kart graficznych”
2. Ustawić „DDrawWrapper = 0” w config, możliwe że DDrawCompat nie działa z Windows 11 i trzeba by sprwadzić nowszą wersję albo innego DirectDraw wrapper’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: