Kategorie
Gry

Renowacja klasyków: Baldur’s Gate i Baldur’s Gate 2

„Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę”. „Po oczach go, Boo, po oczach!! Rrraaaaaghghh!!!”. Kojarzycie te zdania? Chce je usłyszeć ponownie i nie wypalić sobie przy tym wzroku? Albo uniknąć wyrzucenia komputera przez okno w wyniku pięcdziesiątegu „niebieskiego ekranu śmierci”? To czytaj, ten poradnik dotyczący serii Baldur’s Gate jest właśnie dla Ciebie.

Baldur's Gate

Jeżeli nie grałeś w Baldur’s Gate, to tym bardziej poczytaj, to jedna z tych gier, którą warto przejść. Chociażby po to by się przekonać co kiedyś było zwane „grą cRPG”. Bo z dzisiejszymi produkcjami to ma niewiele wspólnego.

Czemu warto to zrobić?

Obie części serii są tanie. Na GOG.com można je, w trakcie promocji, dostać za równowartość „średniej hawajskiej”. Ewentualnie możecie odkopać płyty. To, że to będzie starsza wersja gry nic nie zaszkodzi.
Starcza na długie godziny. Ba. Na DNI I TYGODNIE grania. O wiele dłużej od wielu dzisiejszych gier cRPG.
Fabuła opowiedziana w tej grze, mimo braku nowoczesnych bajerów takich jak system moralności czy konsekwencji przy byle ruszeniu ręką, jest dalej jedną z najlepszych historii, jeżeli chodzi o gry komputerowe.
Jest jedną z kilku gier z dobrą polska wersją językową.
Zresztą: skoro tutaj trafiłeś, to najpewniej nie muszę Ciebie przekonywać.

Poradnik właściwy i zasłużone podziękowania

Poniżej znajdziecie opis krok po kroku jak zainstalować jedną z najlepszych gier RPG w historii gatunku wraz z kilkoma modami, które ją poprawią technicznie i nie zepsują pod względem zawartości.

Wcześniej jednak stos podziękowań: dla GoJays2025, z którego poradnika korzystałem w trakcie zabawy, która zaoowocowała tym wpisem. Dla ekipy Children of Bhall, która jest odpowiedzialna za mniej więcej 90% polskich wersji modów, które będziemy instalować. Tam też (i niemal w tym samym momencie na forum GOG.com) znalazłem rozwiązanie problemu znanego jako „brak polskich znaków po instalacji modów”. Osób, które stworzyły te wszystkie mody nie wymienię, bo jest ich zbyt wiele, ale apeluje: wypijcie kufelek za ich zdrowie przy najbliższej okazji, okej?

A teraz przejdźmy do pracy. Będziemy potrzebowali następujące rzeczy:

Przygotowałem również własną kopię wszystkich potrzebnych modów. Na wszelki wypadek. Macie go .

1. Instalacja gier

Ja korzystam z dobroci GOG.com, które niedawno udostępniło polskiej wersje do sporej liczby dobrych RPG-ów. Możecie zainstalować dowolną wersję językową, ale pamiętajcie o jednym: NIE instalujcie gry w C:\Program Files. Te mody tego nie lubią, te mody za to was zjedzą. No dobrze, nie bójcie się. Wtedy się po prostu nie zainstalują i całą misterną konstrukcję szlag trafi.

1a. Konieczne poprawki graficzne

Jeżeli macie wersję inną niż ta z GOG.com, to musicie wykonać jeszcze jeden krok: zainstalować moda, który dokona odpowiednich zmian w grafice. Bez tego gra nie ruszy.
Rzeczony mod możecie ściągnąć stąd. Jego instalacja jest prosta jak drut – ściągnięte archiwum rozpakowujecie do katalogu Baldur’s Gate 2, po czym uruchamiacie plik „setup-ddrawfix.exe”. W okienku dialogowym wybieracie opcję „Force DirectDraw Emulation”, po czym wykonujecie instrukcje z okna.

Teraz możemy przejść do właściwego modowania gry.

2. Baldur’s Gate 2 Fixpack

Baldur's Gate Fixpack
Takie tam poprawki

Na początek łapiemy się za paczkę poprawek do Baldur’s Gate 2. Odpalamy ściągnięty plik exe i każemy mu się zainstalować w katalogu gry. Potem odpali nam się piękne okienko trybu tekstowego w którym wybieramy język polski, po czym przechodzimy do instalacji. W jej trakcie instalujemy podstawowe poprawki, IGNORUJEMY (dla świętego spokoju) poprawki beta i przy opcjonalnych zmianach wybrać co wam się żywnie podoba. Jeżeli nie graliście wcześniej, albo nie chce się wam czytać pliku Readme, to obok macie ściągawkę z tego co ja wybrałem spośród nich. [divider type=”white”]

3. Baldur’s Gate Trilogy

Baldur's Gate Trilogy
Bez tego pliku będziecie skazani na wypalenie oczu tekstem

PRZYSZYKOWAĆ WIĘCEJ MIEJSCA NA DYSKU. I zaciśnijcie zęby: to najbardziej pokręcona część instalacji. Rozpakować archiwum do katalogu z Baldur’s Gate 2 i NIE ODPALAJCIE JESZCZE pliku Setup-BGT.exe. Zamiast tego wchodzicie do katalogu gry i do podkatologu bgt. Stamtąd kopiujecie plik kpzbg1 do katalogu pierwszej części Baldur’s Gate. Uruchamiacie program i każecie mu konwertować pliki.
Co on wam da? To, że po zainstalowaniu wszystkich dodatków będziecie dalej mieli polskie znaki w grze. Normalnie, byście po wszystkich odkryli, że polskie ąęó i inny są zamieniane na kwadraty, kółka, gwiazdki, i inne tego typu. Jak o tym zapomnieliście, to no cóż… Panie, panowie: przechlapane. Jedyny sposób by to odkręcić to zacząć wszystko od nowa

Baldur's Gate Trilogy
Za chwilę będziecie mieli dłuższą przerwę od PC-ta

Teraz możecie odpalić plik setup-bgt.exe. Postępujcie normalnie i upewnijcie się, że wykryło wam dobrze katalog z Baldur’s Gate 1. W chwili, gdy zobaczycie pytanie o z#$@FWDcośtam (rozwala mi tutaj literki, nie wiem czemu) plików gry, to się zgódźcie. Ułatwi to instalację późniejszych modów. I sprawi, że będzie mogli wywalić folder z pierwszą częścią serii z dysku.

Idźcie na obiad. Potrwa to bowiem BARDZO długo.

Po instalacji wyskoczy plik readme, który warto przeczytać by poznać kilka problemów, jakie są z tą modyfikacją. A i szczerze polecam uruchomić w katalogu gry plik setup-bgtmusic.exe i wybrać tam „hybrydowego trybu muzyki”. Możecie wybrać jakąkolwiek, to już kwestia waszego gustu. Mi po prostu OST z Baldur’s Gate 2 bardziej się podoba.

Po co wam ten mod był? Sprawi on, że Baldur’s Gate 1 będzie chodził na silniku z gry Baldur’s Gate 2. Oprócz tego sprawi on, że przejdziemy płynnie z jednego tytułu do drugiego, przez co, na przykład, postacie zachowają swoje zmienione księgami statystyki.

Teoretycznie w tym momencie można zacząć grać, ale jest jeszcze kilka rzeczy do poprawienia.

4. Mody Unfinished Business

Co ciekawe, jeżeli posłuchaliście mnie wcześniej i zgodziliście się na (de facto) przerzucenie pierwszej części, to macie o tyle łatwiej, że oba te mody rozpakowywujecie do katalogu z Baldur’s Gate 2 i instalujecie wpisując I do znudzenia. No, może poza oryginalnymi portretami Yoshimo i Anomena, chyba, że chcecie dostać niestrawności. Ale całą resztę? Bez wahania!

Dla osób, które boją się, że dostaną coś kiepskiej jakości: przy tych modo-łatkach pomagał niejaki David Gaider. Jeden z głównych scenarzystów gry. On miałby coś sknocić? Litości…
Poniżej przeczytacie o tym jak poprawić kilka pomniejszych głupot w grze i jak ustawić (niemalże) dowolną rozdzielczość gry.  

5. Baldur’s Gate 2 Tweak Pack

BG Tweeks

Na dobrą sprawę jest to najmniej obowiązkowy punkt programu, ale warto jednak go zainstalować. Tweak Pack pozwala zmienić kilka szczególików, które niby niewiele zmieniają, ale jednak jakiś wpływ na grę mają. Będzie was czekało bardzo dużo potwierdzania, ale w moim mniemaniu warto przejść przez to piekło.

Warto już w trakcie instalacji zacząć czytać plik readme i wybrać co się chce instalować. Jeżeli ktoś ma lenia, ewentualnie ufa mi na tyle by zdać na mój osąd, to obok tego zdania znajdzie screenshot z listą komponentów jaką zainstalowałem.

6. Widescreen

Widescreen Mod to zbawienie ludzkości. Dzięki niemu odpalisz grę nawet na najbardziej dziwnej rozdzielczości, jaka przyjdzie nam do głowy. Rozpakowywujemy to do katalogu BG 2, odpalamy setup-widescreen.exe i słuchamy się instrukcji w oknie konsoli. Na wypadek, jakby ktoś miał problem, to poradnik „obrazkowy” znajdzie w tym wpisie o Planescape: Torment.

Efekty końcowe

Na koniec wrzucam wam kilka zrzutów ekranu z gry tak jak wygląda teraz. Nie zagapcie się na nie, lepiej odpalić i samemu dotrwać do tego momentu. Czy to wygląda brzydko? No właśnie. To teraz nie wymigiwać się. Trzeba zagrać i dać się wciągnąć w jedną z najlepszych opowieści, jakie trafiły do gier cRPG. JAZDA!

61 odpowiedzi na “Renowacja klasyków: Baldur’s Gate i Baldur’s Gate 2”

Hej, mam problem z instalacją BG Trilogy – jakieś sugestie co robię źle ?? Instalki z GOG.com,gry zainstalowały się bez problemowo, tak samo Baldur’s Gate 2 Fixpack. Wywalam się przy BGT – działam następująco:

1)rozpakowuję archiwum z modem, kopiuję zawartość folderu do folderu z grą BG2 (zawartość to folder bgt oraz setup-bgt.exe i setup-bgt.tp2)

2) z folderu bgt kopiuję plik kpzbg1 po czym wklejam go do folderow z BG1 i BG2. Odpalam kpzbg1 (nie napisałeś z której lokacji – opalałem najpierw skopiowany do BG1, potem skopiowany do BG2 , a na końcu nawet oryginalny plik kpzbg1 z folderu bgt. Za każdym razem jak wybieram 1 czyli konwersję dostaję odpowiedź, że nie może otworzyć pliku dialog.tlk i dialogf.tlk.

Co robię źle ?? Nie ukrywam , że liczę na skuteczną pomoc , bo dość mocno napaliłem się na jedną z moich ulubionych gier w podbitej rozdziałce 🙂

ps. zabawne że pamiętam do dziś jak ponad 14 lat temu jak kupowałem pierwszy komputer i za utargowane na częściach pieniądze zakupiłem za ponad 350 zł BG z 2 dodatkami 🙂 Ech wtedy czułem się jak gość , wskazując na półkę i mówiąc – „to niech Pan dorzuci Baldura z dodatkami” – Mama później postawiła oczy w słup jak dowiedziała się , jak ulokowałem zaoszczędzoną kasę ….

Bardzo spartoliłem.

Musisz:
1. Rozpakować Baldur’s Gate Trilogy (tego moda) do katalogu z Baldur’s Gate 2
2. Przekopiować plik kpzbg1.exe do katalogu z Baldur’s Gate 1
3. Uruchomić go tam.
4. Wszystko powinno działać, przynajmniej u mnie nie było żadnych problemów z plikami.

Specjalnie ustawiłem dzisiaj rano grę od nowa.

Dzięki za zajęcie się sprawą.
Chyba już wiem co jest grane – bo spartoliłem również 🙂 Miałem stareńkie wersje instalek, jeszcze jak na GOG.com nie sprzedawali Baldurów w wersji PL 🙂 Ale jest światełko w tunelu – znajomy ma mi podrzucić DVD z eXtra Klasyką – teraz musi zadziałać 🙂

I jak? Znalazłeś wtedy rozwiązanie? I czy pamiętasz może? Bo mi na wersji DVD extra klasyki wywala ten sam błąd

Prawo Murphy’ego -już witałem się z przysłowiową gąską i poległem na ostatnim kroku czyli instalacji modu Widescreen. Wpisuję rozdziałkę 1920×1080 (monitor full HD jak to dziś 99% monitorów) – nie działa, wpisuję tak jak Ty przy Planescape – 1336×768 (wiem głupio wpisywać rozdziałkę laptopową , ale chciałem sprawdzić czy tylko full hd mod nie chwyta ) i też nic – wywala taki komunikat:
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/34/83/57/34835718ee1c8421bcf8fce00b783218.jpg

O co tu biega ?? Mógłbyś temu się przyjrzeć – widzę, że nawet kawałka weekendu nie spędzę z ta klasyką … 🙁

BTW – klnę twórców BG EE i BG2 EE – mieli gotowe spolszczenie, z pięknym dubbingiem i nie potrafili tego „sprzedać” , przez co człowiek musi teraz jakieś „cuda wianki” robić na 15-letnim starociu 😉

Teraz mi zawiesiłeś mózg, i to tak kompletnie. Nigdy nie miałem takiego błędu, ani przy Planescape: Torment, ani przy Baldur’s Gate, ani przy Icewindzie, który leci na tym samym silniku. Coś tu kurka wodna nie gra i to bardzo mocno.

Rozumiem, że w trakcie instalacji Baldur’s Gate Trilogy wybrałes opcję, by przekopiował plik do folderu Baldur’s Gate 2? Bo to jedyne wąskie gardło, jakie mi teraz przychodzi do głowy :X

BTW – nawet nie mogę znaleźć exe do BGT aby móc odpalić na 1/3 ekranu okno 🙁 Coś się chyba bardziej skaszaniło.
Jest jakaś pełna polonizacja do BG EE i BG2 EE ?? Może z nimi bym spróbował ….

Na pewno wiem, że do Baldur’s Gate EE można było zassać oficjalne tłumaczenie, to samo co jest w jedynce i podmienić. Co prawda „nowe” treści pozostawały angielskie, ale to już coś.
http://forum.baldursgate.com/discussion/23812/bg2-ee-kwestia-wersji-polskiej-oraz-jej-instalacja
http://forum.baldursgate.com/discussion/7359/co-zrobic-by-miec-dubbing-w-bg1-ee

Przy czym teoretycznie mieli wmontować pełne polskie wersje, więc te zabawy mogą się okazać zbędne 🙂

Wiesz co …. nie wiem co wybrałem 🙂 Odpaliłem moda, sprawdziłem czy wykrywa folder z BG1, po czym wyszedłem do sklepu i jak wróciłem był komentarz, że zainstalowano z ostrzeżeniami i folder BG2 napuchł do ponad 5 GB.
Momentu opisywanego przez Ciebie jako:
„W chwili, gdy zobaczycie pytanie o z#$@FWDcośtam (rozwala mi tutaj literki, nie wiem czemu) plików gry, to się zgódźcie. Ułatwi to instalację późniejszych modów. I sprawi, że będzie mogli wywalić folder z pierwszą częścią serii z dysku.”
nie kojarzę.
Do 3 razy sztuka, wyczyszczę wszystko i postawię od nowa…

Kurcze blade, pytanie brzmi: czy ja mam farta, czy ty pecha.

Na wszelki wypadek zrobię od zera instalację BG 1 i 2 i potwierdzę poradnik. Jeszcze się okaże, że coś zepsułem/zepsuło się w tzw. międzyczasie.

Przeprowadziłem instalację jeszcze raz.
Wnioski:
1) „pytanie o z#$@FWDcośtam ” – to magiczne słowo to „zbiffowanie” – jest to spakowanie danych , dzięki czemu gra ma chodzić szybciej – wybrałem „nie” (za 1 razem brałem chyba TAK) ponieważ jest ostrzeżenie , żeby wybrać ale oprócz „BIG MODÓW” (zakłądam, że BGT to właśnie taki mod. Za każdym razem instalacja modu zakończona komentarzem „zakończona z ostrzeżeniem” – dziwne.

2) Mam chyba jakiś inny mod do Widescreena – u mnie jest instalator, który instaluje potrzebne pliki do folderu z grą oraz samoczynnie odpala setup-widescreen.exe. – Ty piszesz o wypakowaniu do folderu (w domyśle archiwum rar) i odpaleniu setupu – u mnie idzie to automatycznie.

Po odpaleniu setupu mam do wyboru 2 opcje:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/34/83/57/34835718ee1c8421bcf8fce00b783218.jpg

I) orginalny silnik Infinity – nie działa
II) for GemRB – instaluje się, ale nie ma zamierzonego efektu

3) Odpalam BG2 – mam do wyboru BG1 lub BG2 (kaszaniasta rozdzielczość, na pewno nie jest to moja wpisana rozdziałka – pytanie zasadnicze czy gra ta po wpisaniu 1920×1080 powinna sie odpalić w takiej rozdzielczości czy może gdzieś się to zmienia ???) ale ekran mojej gry nie jest taki jak u Ciebie tzn brak logo Baldur’s Gate Trilogy :
https://yetiograch.pl/wp-content/uploads/2014/04/BGMain-2014-04-23-22-53-52-48-1024×576.jpg

Więc zakładam , że nie zatrybiło jak należy już nawet przed instalacją widescreen moda ….

Ostatnia próba i odpuszczam.

U mnie magiczne słowo się nie pojawiło.

Sprawdziłem właśnie tego moda – wyszła nowa wersja. I musisz wybrać opcję 1. bo ta druga jest przeznaczona dla open-sourceowego portu gry. A tego nie masz, bo inaczej byś wiedział co to jest.

Tak więc, coś się spartoliło. Biorę się za ponowną instalację Baldura, zaraz wracam.

Okej, raport z mojej instalacji:
– napis się pojawił, obstawiam, że to nowa wersja moda.
– instalacja trwała, z zegarkiem w ręku, 27 minut i przebiegła bez zastrzeżeń. Może tu jest problem.
– zainstalowałem resztę modów. Było trochę zmian, ale to wywołane tym, że wszystkie użyte mody dostały nowe wersje.
– widescreen też jest nowy. Kazałem mu się zainstalować w katalogu BG2, po czym wybierałem opcje – Infinity Engine, 1366, 768, i tyle.

Efekt końcowy? Gra działa. Niestety, Bandicam działa biednie i rozkracza mi zrzuty ekranu. A do drugiego programu skończyła mi się licencja :X
Wniosek? Wybacz, ale to musi być coś nie halo z twoją wersją gry.
Spróbuj, PRZED zainstalowaniem moda widescreen ustawić to – http://bitpatch.com/downloads/ie-ddrawfix.zip – w trakcie instalacji wybierz opcję „Emulate DirectDraw”.

Jeżeli to nie pomoże, to kompletnie brakuje mi opcji, kapituluje i przepraszam za zrobienie nadziei :X

Spróbuję – martwi mnie to, że BGT instaluje się „z ostrzeżeniem” – zobaczę jak teraz pójdzie.
A jak nie zadziała … to poczekam na spolszczenie EE 🙂
Dzięki za poświęcony czas.

Witam.
Mam zakupioną dawno temu sagę Baldur’s Gate, w sumie jest to 12 płyt. Pamiętam, że zawsze denerwowało mnie zmienianie płyt w trakcie gry. Czy jest możliwe takie zainstalowanie gry, żeby wszystko z płyt przerzucić na dysk i żeby nie trzeba było płyt używać?
Wiem, że podczas instalacji można wybrać opcję „instalacja dowolna” (inne opcje to: zalecana i minimalna). Można wówczas wybrać, co z każdej płyty ma być przerzucone na komputer. Nie mam jednak pewności, czy ta opcja zwolni z konieczności używania płyt. Co więcej, jak już wybiorę tę opcję i zaznaczę, że ma przerzucić na kompa wszystko, co tylko się da, instalator informuje mnie, że „łączna objętość wybranych plików to 2200MB, zaś wolnego miejsca jest tylko 2000MB”. Jest to dziwne, gdyż mam w tej chwili na dysku wolne ponad 300GB.

Zainstalowałem jednak gry zwyczajnie, więc problem jest nieaktualny. Co do informowania, że jest za mało miejsca na dysku, to była to ściema. Olałem ostrzeżenia i zainstalowało mi się bez problemu.
Dodam jeszcze ważną rzecz odnośnie pakietu BGT. Kiedy już przeniesiemy plik „kpzbg1.exe” do katalogu „Baldur’s Gate 1” i otworzymy go, to nie należy wybrać od razu opcji „1-konwertuj”. Należy najpierw wybrać opcję kopiowania jakiś tam dwóch plików (nie pamiętam nazw). Następnie trzeba przekonwertować. Po przekonwertowaniu program się zamknie, trzeba go wtedy ponownie otworzyć i wybrać opcję przywracania skopiowanych wcześniej plików.
Kolejna rzecz, to dałeś w artykule niewłaściwy odnośnik do pakietu „Widescreen”. Aktualny odnośnik przenosi na jakieś forum. Da się jednak łatwo znaleźć moda na tym forum poprzez użycie wyszukiwarki 🙂
Na zakończenie mogę jeszcze polecić pobranie sobie pakietów z portretami, których w necie jest mnóstwo. M.in. można je pobrać z tej strony: http://www.sorcerers.net/Games/BG2/index_portraits.php. Portrety umieszczamy w katalogu „Baldur’s Gate 2”, w podkatalogu „Portraits”.
Dzięki za ten artykuł – był bardzo pomocny! Wypiję browara za Twoje zdrowie 😉

Dziękuje ślicznie za oba komentarze, cieszę się bardzo jeżeli pomogłem w jakiś sposób 🙂

Jeżeli dalej Ciebie interesuje jak ustawić Baldur’s Gate’y by działały bez płyt, to jest z tym trochę zabawy, ale jest to jak najbardziej wykonalne 🙂 Wystarczy pogrzebać w pliku Baldur.ini i wyedytować następujące linie:
[Alias]
HD0:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)
CD1:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)\data\
CD2:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)\data\
CD3:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)\data\
CD4:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)\data\
CD5:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)\data\
CD6:=D:\Gry\Baldur’s Gate 2 (Polish)\data\

U mnie tak to wygląda i wszystko działa bez jakiś dziwnych płyt CD w napędzie 🙂

I nie obrażę się za ten toast, ostatnio ciągle mnie jakieś choróbska biorą :/ I pamiętaj o tym wpisie jakby jakiś znajomy chciał pójść w twoje ślady! 😀

Powiem wprost – z marszu nie pomogę, tylko mogę rzucić pomysłami.
Na pewno dobrze wybraną masz rozdzielczość w Widescreen mod?
Czy próbowałeś uruchomić plik Setup-GUI.exe w katalogu gry i wybrać jakiś inny?
Czy próbowałeś odpalić Setup-ddrawfix.exe i zlać na to co napisałem w poradniku, wybierając inną opcję niż tam podałem?

Jeżeli to nie pomoże, to daj znać – na ten moment choruje na kompletny brak innych pomysłów, ale jak trzeba będzie to usiądę i rozwiążę ten problem!

Chyba jednak coś z samym BG2 miałem źle, bo zainstalowałem od początku obie gry i w Ciemiach Amn pojawiały się takie dziwne przeskoki, ale coś porobiłem w konfiguracji gry i wyświetla się ok. Także próbuję instalować BGT.

Po instalacji BGT jest lepiej, ale gra bardzo klatkuje. Praktycznie nie da się grać. Nie mam pojęcia w czym może leżeć problem.

Wczoraj jeszcze próbowałem, no i jedyne co instalowałem to ddrawfix + bg2 fixpack + bg trilogy i niestety dalej klatkuje. Bez tego Cienie działają normalnie.
Co do komputer to dosyć dobry, bo i5-4590, 8 gb ram, r9 280, windows 8.1 (problemem może być zgodność?).
Czy ten ddrawfix mogę zmienić jak już mam zainstalowane co wymieniłem czy zaś muszę od początku zaczynać? Jak bardzo muszę się cofać?

Witam jeszcze raz, pomogło w ddrawfix wybranie „WineD3D’s DDraw Library”. Dzięki za pomoc 🙂

No to mnie nakręciliście tym refreshem BG2 🙂 mam kupione jakieś „Legendy RPG” czy coś podobnego (BG1 BG2, Planetscape Torment, Icewind Dale 1,2 i coś tam jeszcze) a biorąc pod uwagę że…. nigdy nie gralem w BG1 i 2 to zapowiada się wieleee wieczorów przy kompie

Problem z widescreenem występuję w wersji DVD gry. Da się go rozwiązać podmieniając plik „BGMain.exe” na plik z wersji CD, niestety po podmianie pojawia się problem z informację o braku płyty CD w napędzie. Można się z tym uporać w łatwy sposób, wystarczy po ustawieniu pożądanej rozdzielczość użyć cracka (infinitycracker_v1.1.zip) – niestety jest to ten przypadek gdzie legalną grę trzeba crackować. Ewentualnie można zakupić wersje CD albo cyfrową 😉

W poradniku skupiłeś się tylko na udoskonaleniu BG2 całkowicie pomijając dodatki do BG1 – tj. BG1 NPC Project, The BG1 NPC Project Music Pack, Baldur’s Gate Tweaks oraz BG1 Unfinished Business.

Pozdrawiam,
shadar

Przyznaje się bez bólu, że do edycji płytowej się nawet nie zbliżałem – jest teraz w takim stanie, że boję się, że wyjęcie jej z pudełka sprawi, że rozpadnie mi się w rękach.
Uroki posiadania ulubionych gier na płytach DVD.
I naprawdę nie styknie zabawa z plikiem INI? W przypadku wersji GOG to załatwia sprawę.

I dzięki za uwagę – tak się najarałem, że nie zauważyłem takiej rzeczy. Potrzebuje dobrego okulisty. I zapasowy zestaw szarych komórek :X

Mi się nie udało rozwiązać tego inaczej niż crackując plik BGMain.exe. Jeśli jest inny sposób ja go nie znam.
Co d dodatków do BG1 to instalacja Tweaks (albo Unfinished Business – nie pamiętam które) nie ma sensu, bo to samo wnosi wersja dla BG2.
Warto się również zainteresować BG Trilogy Graphics Overhaul… tu jest dokładniejsze instrukcja co i jak http://tamrielfoundry.com/topic/the-ultimate-baldurs-gate-experience/ – choć jest tam parę rzeczy których osobiście bym nie instalował 😉

Jest jakaś modyfikacja, która powiększa czcionkę w BG2 podobnie jak Noew UI w PS:T? Przeszukuję internety i nic podobnego niestety nie znalazłem, a zależy mi by sobie komfortowo pograć w wyższej niz oryginalna rozdzielczości.

Niestety nie, przynajmniej nie w najnowszej wersji, którą dzisiaj instalowałem. Nie pamiętam abym grając wcześniej w BG2 (z modami) miał jakieś problemy z niewyraźną czcionką, więc albo miałem moda, który pozwala na zmianę rozmiaru czcionki, albo pokombinowałem coś z rozdzielczością. Będę próbował dalej, bo korci mnie by sobie pograć w Baldura, ale jeśli ktoś wpadnie na pomysł jak rozwiązać mój problem to będę wdzięczny.

No to i ja mam mały problem. Nakręcony pozytywnie na zainstalowanie BGT zrobiłem wszystko jak w instrukcji. Zainstalowałem BG1 z dodatkiem Wybrzeże Miecz i BG2 z Tronem (obie wersje stare, sprzed wielu lat, ale jeszcze sprawne). Niestety, przy instalacji BGT pojawia mi się komunikat: „nieprawidłowa ścieżka instalacyjna Baldur’s Gate, lub nieprawidłowy typ instalacji”. Szczerze, nie wiem, co jest źle. Miał ktoś z tym problem i wie, jak to rozwiązać?

Teoretycznie, tak, ale dopiero dziś zwróciłem uwagę ma pewną dziwną rzecz – mianowicie przy instalacji BG 1 jest możliwe wybranie funkcji „zalecana”, „minimalna” oraz „dowolna”. Przy „zalecanej” instaluje się bez problemu, ale mod nie działa, cały czas informując mnie, o nieprawidłowej ścieżce. Wybrałem więc „dowolną” i tu moje zdziwienie – wybierając wszystko od filmów po pliki dodatkowe – nagle pojawia mi się komunikat, że na dysku nie ma miejsca, co jest paranoją, ponieważ, co jak co, ale miejsca jest tam pod dostatek. Możliwe, że jest to wina mojej stareńkiej wersji BG1, która ma 13 lat. Hm… chyba przyjdzie mi skorzystać z gog:-(

Całkiem możliwe, że to wina zbyt nowoczesnego sprzętu – za czasów premiery BG1 hitem było FAT16, a FAT32 dopiero się przebijał do łask. Taki NTFS musi być dla niego niczym skrzyżowanie Harry’ego Pottera z Merlina – magia totalna :X

Niestety nie mam pomysłu co z tym zachahmęcić by działało :X

Też mam pytanie krótkie. Czy po zainstalowaniu modów będę mógł grac na obecnych sejwach z gry czy muszę zaczynać przygodę od początku?

Ok to teraz wyskoczył mi problem odnośnie instalacji moda Baldur’s Gate Trilogy wszystko zrobione tak jak w powyższej instrukcji i wyświetla mi, że jest nieprawidłowa ścieżka instalacyjna gry Baldur’s Gate (na 100% jest ona prawidłowa)

Dzięki za poradnik, wszystko zadziałało w 100% (nie instalowałem tylko tweak paka – za dużo rzeczy chyba zmienia). Miałem BG1 z płytki + BG2 z GoGa. Wreszcie będę mógł skończyć grę ;].

Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem „Legend RPG” zawierającym Baldur’s Gate I,II z dodatkami w wersji DVD.
Korzystam z powyższej instrukcji (najnowsze wersje modów) i niestety mam dwa problemy, które były już tu zresztą poruszane.

1. Instalacja moda BG Trilogy kończy się komunikatem „ZAINSTALOWANO Z OSTRZEZENIAMI”, instalowałem od zera trzy razy z tym samym rezultatem, łącznie z reinstalacją Visty i świeżym BG.
Po odpaleniu gry nie uświadczyłem menu „Baldur’s Gate Trilogy”, jednak po wystartowaniu nowej gry pojawiam się w Candlekeep i wszystko śmiga na silniku BG2, mimo to wolę nie zaczynać na poważnie, bo znając życie szybko zostanę za to skarcony.
2. Widescreen… jakieś sugestie jak podbić na 1680×1050? W wypadku mojej wersji Baldurów edycja plików wchodzi w grę czy tylko no cd patch?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *