Kategorie
Gry

Sony jako mistrz pochlebstw? Czyli nigdy nie zgadniecie jaki patent firmy został niedawno odkryty.

Pewien japoński bloger odkrył, że Sony dłuższy czas temu złożyło patent na coś, co wygląda jak tablet z kontrolerami po bokach. Kojarzy się wam to z czymś?

Patent Sony
Jedno z kilkunastu ilustracji z patentu, więcej w dalszej części wpisu.

Wygląda na to, że Sony, tak jak przy okazji kontrolerów ruchowych Wii, chciało się przygotować na wypadek ewentualnego naśladownictwa. Albo o zgrozo nie. Cała historia jest niestety trochę bardziej pokręcona.

Ale będę się trzymał swojej tezy, że to naśladowanie Nintendo. Za dużo podobieństw.

Historia patentu.

Niedawno, bo 17 lutego 2017, pewien japoński serwis/blog opublikował grafiki z zgłoszonego 6 sierpnia 2015. 

Przedstawia on, jak już widzieliście na pierwszej grafice, tablet z kontrolerami po bokach, łudząco podobnymi do Dualshocka 4.

 

 

Dualshock 4 Patent Sony
Autorstwa Evan-Amospraca własna, Public Domain, Link

Ludzie oczywiście od razu się rzucili z hasłem, że to reakcja Sony na Nintendo Switch. Niby fajnie, niby by pasowało i jest to realne (o tym później), ale data tutaj jest trochę problematyczna. W końcu trzeba przyjąć, że cały świat poza pracownikami Nintendo dowiedział się o tym czym dokładnie będzie Switch dopiero 20 października 2016 roku

Sam patent

Ogólnie, to brak nam technicznych informacji o tym co dokładnie znajduje się w patencie. Ale mamy za to dużo grafik, które daje poniżej:

Patent Sony Patent Sony Patent Sony Patent Sony Patent Sony Patent Sony Patent Sony

Serio, to wygląda jak tablet do którego ktoś przykleił taśmą rozwalonego w połowie DualShocka 4.

Moja teoria

Sony inspirowało się przy tym projekcie Nintendo. Pytanie jednak brzmi co dokładnie to wywołało.
Zapowiedź współpracy z DeNA, która mogła sprawić, że Sony przewidziało pójście Nintendo bardziej w stronę mobilnych konsol?
Jakieś pochodzące z wewnątrz N-ki informacje na temat założeń, którym będą się kierować przy tworzeniu Nintendo Switch?
A może to zwyczajny efekt jakiejś rozmowy przy sake miedzy inżynierem z działu mobilnego, a jego odpowiednikiem z działu Playstation?

Nintendo Switch pokaz prasowy kolorowe joycony
W ramach przypomnienia – Nintendo Switch jest tabletem z kontrolerami. Zdjęcie z pokazu prasowe @Kotaku

„Inspiracja” czynnikami zewnętrznymi to jedyny powód do zaklepania takiego zamysłu, jaki przychodzi mi do głowy.
Głównie dlatego, że nijak to się ma do aktualnych zabawek, na których Sony się teraz skupia, czyli Playstation VR i Playstation 4 Pro. Pod tym względem o niebo większy sens miały patenty dotyczące kontrolerów do PS VR w formie rękawic.
To może ma to być następca Vity, tak po prostu? Biorąc pod uwagę jak bardzo Sony nie wyszedł ten pomysł, to wątpię by z własnej inicjatywy usiłowali wrócić na ten rynek. No chyba, że mają aż tak dużo pieniędzy, że będą chcieli spróbować znowu, bez pewności co do sukcesu.

Lolcontent na pożegnanie

Ten wpis powstał głównie jako ciekawostka – wątpię by ten patent miał być oznaką, że na najbliższym E3 Sony powie „ej, słuchajcie, mamy dla was nową konsolę!”.

Ale sam wątek jest na tyle ciekawy, że postanowiłem go opisać i zarchiwizować. Jeżeli spodziewaliście się śmiałych tez o przyszłości Sony, bądź próby zgadywania co byłoby w środku takiego sprzętu, to przepraszam, ale was zawiodę.

Za to na koniec dam tak jakby śmieszne zdjęcie.

Patent Sony Shuhei Yoshida

Niby zwyczajny japończyk robiący zdjęcie, czyli nic nadzwyczajnego.
Do chwili aż dopóki nie rozpoznacie w nim Shuhei Yoshidy – prezesa Sony Interactive Entertainment Worldwide. Pisząc po ludzku – szefa wszystkich szefów w temacie wszystkiego, co ma w nazwie Playstation.

Switch interesuje każdego, nawet konkurencję! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: