Kategorie
Ciekawostki Gry

Prosty deal – darmowy CryEngine i wszystko co potrzebne do zrobienia gry za 13$

Słuchajcie, takiego czegoś, to jeszcze nie widziałem. Komercyjny silnik do tworzenia gier udostępniony ZA DARMO? Z masą materiałów dostępnych za BEZCEN? CryEngine pozdrawia.

Humble CryEngine Bundle
Że co proszę?

Jeżeli ktoś z was ma aspiracje, albo, jeszcze lepiej, umiejętności by zrobić jakąś grę, to niech czyta dalej. Prawdopodobnie nie pożałuje.

Ten wpis będzie wyjątkowo krótki. Główne za sprawą tego, że nie mam czego opisywać, bo wszystko jest proste i zrozumiałe.

Na początek BREAKING NEWS (łamiąca wiadomość)

CryEngine, czyli silnik, który jako pierwszy pokazał, że komputery potrafią w grach pokazać nam grafikę tak fotorealistyczną, że jest to aż szokujące, staje się darmowy.

Kompletnie, bez haczyków i bez ukrytych warunków. Kod źródłowy ma być otwarty i dostępny dla wszystkich.
Sami twórcy będą przyjmować opłaty w formacie „co łaska” i przeznaczać je na rozwój silnika oraz na „wspieranie obiecujących gier niezależnych”.
Czujecie to? Bo ja niezbyt. Mam jednak nadzieję, że osoby odpowiedzialne za CryEngine nie umrą wkrótce z głodu. Z tego może wyjść coś pięknego.

Źródło informacji? Strona Humble CryEngine Bundle. Żeby było trochę zabawniej, to dzisiaj, na stronie CryEngine miała się pojawić nowa informacja. W chwili pisania postu strona jednak wyglądała tak:

Humble Cryengine Bundle Maintenance
Oczywiście w chwili publikacji postu było już po czasie.

Zaliczyli falstart, a panowie z Humble Bundle wrzucili swoje, jak zawsze o 20:00 naszego czasu.

„Bo silnik to nie wszystko”

Co do tego wszystkiego ma Humble Bundle?

Z okazji zmiany licencji CryEngine na „bierzcie i twórzcie tym wszyscy”, wrzucili oni na swoją stronę niecodzienną paczkę. O deklarowanej wartości ponad 22 milionów dolarów. Amerykańskich, nie Zimbabwe.
To wszystko za 13 dolarów.
Chodzi o materiały graficzne, dźwiękowe i kod potrzebny do stworzenia gry. Za wspomniane wyżej 50,22 złotych (kurs wg. banku Google w chwili pisania) otrzymuje się naprawdę wiele rzeczy.

Samego zestawu nie opisuje, bo zawiera aż jedną grę, o której w życiu nie słyszałem i grałem oraz masę tekstur, obiektów 3D, efektów dźwiękowych, prototypów i inne rzeczy, których nawet nie podejmę się nazwaniu z racji mojej lichej wiedzy o tworzeniu gier.

Z tego też powodu poniżej daje screenshot z strony Humble CryEngine Bundle:

Humble CryEngine Bundle zawartosc

Wstępne zainteresowanie przerodziło się w szukanie karty płatniczej? Czas macie do 29 marca, godziny 19:59, pod tym adresem. Dacie radę, wierzę w was! Tylko potem zróbcie z tym coś zajebistego 🙂


Jedno luźne przemyślenie – świat naprawdę się zmienił przez ostatnie kilkanaście lat.

Jakby mi ktoś powiedział, że narzędzia za pomocą których były tworzone Crysis, pierwsze części Far Cry’a, Warface, czy też Armored Warfare będą dostępne za darmo, to zareagowałbym śmiechem.

A tymczasem wtorkową noc (już prawie środową) a ja to wszystko widzę. Ktoś mi wyjaśni jak to się do diaska stało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: