Kategorie
Gry

Turniej Doty 2 będzie emitowany na sportowym kanale telewizyjnym!

Dzisiaj rozpoczęła się główna faza turnieju The International 2014. Nie byłoby w tym szczególnego, gdyby nie fakt, że całe to wydarzenie będzie emitowane przez stację telewizyjną o tematyce sportowej.

International 2014
O miejscu, gdzie turniej się odbywa też będzie, ale to już mniej wyjątkowe

Tegoroczna edycja międzynarodowych mistrzostw w DOTA 2 (albo, jak kto woli, The International 2014) będzie emitowana przez 2 kanały sieci ESPN. Jest to pochodząca z Stanów Zjednoczonych sieć całodobowych kanałów telewizyjnych poświęconych sportowi. Taki amerykański Eurosport.

Całość wydarzenia będzie nadawana na żywo z hali Keyarena w Seattle przez kanał ESPN 3. Zapowiedź ostatniego meczu turnieju połączona z, analizami poprzednich meczów przypomnieniem najważniejszych akcji turnieju oraz wywiadem z szefem i właścicielem Valve Gabenem Newellem zostanie natomiast wyemitowana na ESPN 2.

Przedstawiciel Valve, Erik Johnson stwierdził, że fakt transmisji przez telewizyjną stację sportową, wraz z tegoroczną pulą nagród pokazuje jak bardzo eSport się zbliżył do tradycyjnych dyscyplin sportowych. Oprócz tego wyraża on nadzieję, że gra zawodników na tegoroczny International pokaże, że nie tylko sam eSport, jak i sami eSportowcy się rozwinęli od początków turniejów Doty 2.

Tegoroczny turniej International jest największym dotychczasową odsłoną tej tego wydarzenia. Pula nagród wynosi ponad dziesięć milionów dolarów. Finałowa faza turnieju odbywa się w Keyarena w Seattle, hali sportowej z miejscem na 17000 widzów. Jednakże, dzięki streamingowi w intenecie i emisji wydarzenia przez stację ESPN liczba widzów tego wydarzenia będzie znacznie większa.

*** Komentarz ***

Jeżeli ktoś potrzebuje większych dowodów na to, że eSport wchodzi do mainstreamu, to ja potrzebuje od danej osoby zaświadczenie od okulisty. Jedna z najbardziej oglądanych stacji sportowych na świecie będzie emitować na żywo, w skali jeden do jednego, turniej gry.

Będzie pokazywać analizy, przeprowadzać wywiady, pokazywać wywiady. Niektóre sporty „klasyczne” nie mają tak bogatej oprawy.

Jeżeli komuś nie starczy fakt emitowania przez stację telewizyjną głównego nurtu, to przypominam o puli nagród: ponad 10 milionów dolarów. Przy czym zwycięska drużyna dostanie 4773757 dolary. Tak, prawie 5 milionów na 5 osób. 

Większość dyskusji dotyczących eSportu, w jakich uczestniczyłem negowały jego istnienie z dwóch powodów: brak szerokiego zasięgu i braku „poważnej, wielomilionowej gotówki”. Oba te argumenty oficjalnie uznaje za pozbawione sensu. Przy czym wiem, że International 2014 to jednostkowy przypadek. Ale daje on świetlane perspektywy na przyszłość.

A, i tu wstawiam obowiązkowy komentarz o tym, że DOTA 2 zrobiła dla propagowania eSportu wśród „normalnych ludzi” więcej tym jednym turniejem, niż League of Legends ostatnimi kilkoma latami działań. Bez urazy, ale tak to wygląda z perspektywy kogoś, kto do wczoraj eSportem się nie interesował. Na upartego mogłem się uznawać za sceptyka.

No cóż, do wczoraj.

Na koniec pytanie do was, ciekawi mnie wasza opinia.

[socialpoll id=”2211412″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: