Kategorie
Gry

Renowacja klasyków: Fallout

Po tym jak reanimowałem Arcanum jakiś czas temu, nuda oraz zbliżająca się sesja (apokalipsa studencka) zainspirowały mnie do odkopania innego klasyka… Chodzi o grę Fallout, klasyczną turówkę post-apo, o której każdy coś słyszał i każdy powinienem zagrać.

Fallout jest już leciwą grą: powstała w 1997 roku, doczekała się kilku kolejnych części z serii, zmiany właścicieli, kompletnej zmiany stylu gry, itp. itd.
Dziwnym trafem, mi się dalej najbardziej podoba pierwsza część Fallout-a. Nie wiem, czy za sprawą turowej rozgrywki, nostalgii wobec fabuły, ciekawej ekipy osób dołączających do drużyny, czy też może realnego wpływu statystyk na sposób zachowania postaci (polecam postać o inteligencji 3, jak ktoś chce pograć Hulkiem). Przez wyprzedaż wakacyjną na GOG.com przypomniało mi się, że jestem jej szczęśliwym posiadaczem. Postanowiłem ją zainstalować i przetrząsnąć internety w poszukiwaniu sposobów na odświeżenie gry.

No i oto one 🙂

Fallout - Logo gry
Logo dzisiejszej ofiary

Nowy, cudowny Fallout: co będzie potrzebne?

Tak jak już wspomniałem: maltretuje Fallout-a w wersji z GOG.com i to pod nią będę tworzył ten poradnik. Dodam jednak, że wersja z GOG, to nic innego jak zwyczajna wersja PC zaktualizowana do wersji 1.1. Na wypadek, jakbyście byli leniwi, to zaraz dam linka do łatki.

Tak jakby: bo na całe szczęście wszystkie potrzebne nam pliki są w jednym miejscu: na stronie No Mutants Allowed. Stąd trzeba ściągać następujące rzeczy (a osoby, które nie mają łatki, dostaną ją tutaj: Fallout Official v1.1 Patch (WIN) )

W tym momencie czas na ostrzeżenie: my, polscy fani Fallout-a, jesteśmy głęboko poważani i z całego tego zestawu tylko łatka od rozdzielczości działa. 

Dobra, przechodzimy do dzieła, na początek, instalacja. Standard, klikamy dalej i idziemy robić sobie herbatę

Fallout - okno instalatora
Takie sobie okienko instalatora.

Dobrze, gdy już mamy to za sobą, to bierzemy się za łatanie.

Na pierwszy ogień idzie łatka 1.2. Jej instalacja jest prosta: wystarczy wypakować zawartość ściągniętego archiwum, do  w którym znajduje się gra. Proste? Sądzę, że tak, to odpuszczę sobie zrzut ekranu 😉

Kolejna łatka: F1ChildPatch. Nie dodaje nic wybitnie potrzebnego,  ale przynajmniej jak zobaczymy, że wojnę przeżyły jakieś DZIECI, to będziemy mieli wrażenie większego realizmu. Ponownie instalacja jest prosta: rozpakowujemy do katalogu z grą.

Fallout nas zadręcza łatkami, teraz dobijemy jakoś 90% błędów w tej grze: łatka 1.3.5. Dobrze się domyślacie co z tym fantem zrobić… Rozpakować gdzie trzeba i idziemy dalej!

Teraz czas na niewielką odmianę: mod do NPC. Koniec odmian: rozpakowujemy do katalogu gry. To załatwia nam pozostałe 10% gry: naprawia wszystkie „usterki” towarzyszy naszych przygód. Koniec biegania z nieznaną bronią, koniec noszenia kiepskich pancerzy… no i rzadziej się pchają pod lufy.

Czas na wisieńkę na torcie: mod do wysokich rozdzielczości
Sposób instalacji? Klasyczny: rozpakowujesz archiwum do katalogu gry. STAĆ! Tutaj koniec standardu: w środku jest kolejne archiwum, jako plik exe. To odpalamy i pozwalamy mu się rozpakować w katalogu gry.
 Hurra, sukces, rozpakowało się, upragniony Fallout coraz bliżej uruchomienia. Ostatni krok: uruchamiasz f1_res_Config.exe i tam sobie ustawiasz swoją rozdzielczość ekranu, tryb pełnoekranowy i „odpalasz łatkę”. Okienko konfiguratora powinno wyglądać w przybliżeniu tak jak na zrzucie ekranu poniżej.

Fallout - konfiguracja rozdzielczości
Ustawianie rozdzielczości w Fallout-cie.

Klikamy done i czujemy się fajnie. Jeżeli niczego nie zepsuliśmy po drodze, to będziemy mogli odpalić grę zwyczajnym skrótem klawiszowym i wszystko będzie okej. Tworzymy postać i oglądamy nowo-starą grę, która zajmie wam pewną część waszego czasu.
Ja zobaczyłem coś takiego, co widać na screenie poniżej.

Fallout - po przemianie
Nowa, wspaniała postapokalipsa 😀

Ten wpis i tak się zrobił przydługi, w związku z tym na koniec tylko dwa słowa:

Miłego grania! 😀

11 odpowiedzi na “Renowacja klasyków: Fallout”

Oj… Miałem Tobie wysłać maila z informacją o wpisie, ale widzę, że mnie ubiegłeś 🙂 Proszę bardzo i życzę miłego grania. Na wypadek problemów adres znasz 😀

Ach, przypomniałeś mi o nim :D. Będę musiał go odszukać i do niego wrócić bo gdzieś mi się wala po półce zakurzony 🙂

Jeszcze jakieś inne zakurzone gry, o których chcesz bym Tobie przypomniał? xD Zawsze jestem gotowy na sugestie co do kolejnych gier, które będę reanimował 🙂

Nie wiem, czy coś da radę wyrzeźbić, ale obiecuje poszukać i jak coś dopadnę, to napiszę 🙂

A carmaggedon? To jakby się dało odnowić to by sukcesy święciło. Chociaż Fallout to na wieki najlepsza gra jaka powstała! War, war never changes.

Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem 😉 Nie wiem kiedy, ale zrobię, w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *