Kategorie
Gry

Conan Exiles – jedyny survival, który mnie zainteresuje.

Poniższy tekst jest tylko zapowiedzą Conan Exiles. Dla was „tylko”. Ale dla mnie, to jest AŻ zapowiedź. Jedynego* przedstawiciela przesadnie eksploatowanego gatunku, który nie opowiada tych przeklętych truposzach.

Conan Exiles Logo Survival Age of Conan

Serio, mam ochotę odstrzelić każdego, kto zaproponuje kolejny tytuł „zombie survival”. Na całe szczęście Conan Exiles to będzie coś innego.

*drugi przedstawiciel się tworzy, jest w dobrym stanie, ale jego survivalowość jest dyskusyjna.

TL;DR dla nieogarniających dużej liczby literek tutaj.

Wyjątkowy świat Conan Exiles.

Próżno szukać gry survivalowej dziejącej się w czasach innych niż nasze. No dobrze, jest „Sir, You are being hunted”, które jest zeschizowane. Jest „Don’t Starve” ale to też trochę inna para butów.
Przeważająca część tych gier dzieje się w czasach pi*oko współczesnych, a za głównych antagonistów robią zombie (byli ludzie) oraz ci, którzy przetrwali apokalipsę zombie.

W Conan Exiles nasz los jest zgoła inny. Jedyny świat, jaki został zniszczony, to nasz własny. Zostajemy wygnani na pustynię – w domyśle by zdechnąć i zostać pożartym przez sępy oczekujące padliny. Praktyczne efekty będą już zależeć od nas i od tego co uda nam się wyrwać.
Będziemy mogli polować na zwierzęta i pożerać je. Będziemy też mogli sami sobie wyhodować pożywienie. Samemu, bądź w towarzystwie innych graczy.

I najważniejsze – to nie jest gra MMO. Jeżeli ktoś tak twierdzi, to apeluje o natychmiastowe ogarnięcie się!

Conan Exiles 1

CYCKI, ofiary z ludzi, czy Conan Exiles  N(ot)S(afe)F(or)W(ork)

Ta gra będzie mieć predyspozycje do bycia kontrowersyjną.
Powieści o Conanie Barbarzyńcy (czyli materiał źródłowy do stworzenia świata gry) zawierały w sobie wiele rzeczy, które przeniesione do gry komputerowej wywołają problemy.

Niestety, jeszcze nie dorośliśmy na tyle, by móc w grze, na potrzeby gry i bez planów na odegranie tego samego w świecie rzeczywistym, złożyć NPC-a/innego gracza w trybie multiplayer jako ofiarę. Najprawdopodobniej krwawą, z włączeniem wycięcia mu serca z klatki piersiowej i/lub spuszczaniem z niego krwi „na żywca”.

Materiał źródłowy często też epatuje tematami około seksualnymi. Gwałty, nie gwałty, płacenie w naturze…

Jest to kolejny przyczynek do tego, by Conan Exiles skończył jako wyjątkowa gra. Inne nie mają tak dobrego materiału źródłowego, który pozwoli na wyprowadzenie tylu nowych możliwości do tego, powiedzmy sobie wprost, wyeksploatowanego i wynudzonego gatunku.

Conan Exiles 2

Technolololololololo – czyli techniczne sprawy.

Czytając ten wpis mogliście (a nawet powinniście) się domyślić, jaki mam stosunek do gier z gatunku (przede wszystkim zombie) survival. Dlatego się cieszę z każdej różnicy między nimi, a Conan Exiles.
Niestety, jest jedno podobieństwo – gra ta, podobnie jak 99,9% innych gier survivalowych, początkowo trafi wyłącznie do Steam Early Access.

Na tym podobieństwa się prawdopodobnie skończą. Również pod względem technicznym.
Za wrażenia wzrokowe odpowiedzialny będzie Unreal Engine 4, którzy może wiele. Naprawdę wiele. Widać to zresztą po grafikach, które wrzucam do wpisu No i przy okazji jest wieloplatformowy, co bez wątpienia ułatwi stworzenie wersji na inne platformy.
Za resztę odpowiada autorski silnik Dreamworld, użyty ostatnio w grze MMO Age of Conan. Dla mnie świetna informacja, bo to jedna z niewielu gier MMO w które grałem i wspominam dobrze. Mam nadzieję, że niecodzienny system walki z AoC również trafi w jakiejś postaci do gry.

Conan Exiles 3
Nie wiem na jakim sprzęcie te screenshoty były zrobione, ale i tak szczęka opada.

Twórcy zapowiedzieli coś, dla mnie, bardzo istotnego – możliwość grania w trybie single-player. Osoby bardziej nastawione na multiplayera będą mogły sobie grać kompanią. Zarówno na publicznych, jak i własnoręcznie ustawionych serwerach. Pisałem to wcześniej, ale się doprecyzowałem. Zwłaszcza, że fakt możliwości swobodnego stawiania prywatnych serwerów nie jest wcale tak oczywisty jak powinien być. 

O rzeczach wiadomych takich jak potrzeba polowania na żarcie, czy wytwarzania sobie narzędzi (w tym również tych służących do mordu) piszę tylko po to by żaden zealota mi wytknął braku tego.


Chyba nic nie pominąłem.
Ile z tego wyjdzie? Będziemy mogli się przekonać tym latem, kiedy gra trafi do tego nieszczęsnego (od chwili gdy GOG udostępnił swój odpowiednik tegoż) Early Access

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie internetowej gry. W chwili publikacji wpisu nie macie jednak po co tam wchodzić, bo i tak podałem wszystkie znane nam informacje.

Podsumowanie na koniec:

  • Conan Exiles będzie grą survivalową. Nie MMO.
  • Za grafikę odpowiada Unreal Engine 4
  • Za resztę będzie odpowiadać Dreamworld, znany z Age of Conan.
  • Będzie można grać zarówno samemu, jak i w trybie wieloosobowym.
  • Będzie można ustawiać prywatne serwery.
  • Będziemy mogli poświęcać ludzi w ofierze bogom. To czy odpowiedzą, to inna historia.
  • Gra będzie 18+ i NSFW. Bo będą cycki, i to wcale nie pod ciuchami.
  • Będzie crafting i inne rzeczy przynależne survivalowi. To akurat w normie.
  • Conan Exiles trafi do Steam Early Access latem 2016 roku.
  • Później będzie mieć premierę na PC-tach i na konsolach nowej generacji

 

Na koniec pozwolę sobie na jedno stwierdzenie. Taki kompletny offtop: robienie stron na Wix to lamerka w czystej postaci. Pojęli?
To niech jeszcze Funcom pojmie, to będzie spoko 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: