Kategorie
Gry

The Mims Beginning – polski god-sim/RTS?

Polacy nie gęsi i swojego Kickstartera mają. Nawet kilka. Jednak najzacniejszy spośród nich, w mojej skromnej opinii to Wspieram.to. Zwłaszcza, że polscy twórcy gier indie zdążyli się już na nim rozgościć. The Few zostało już sfinansowane przez przyszłych graczy. A ja dzisiaj opowiem wam o The Mims Beginning, grze, która ma szansę zostać sfinansowana i według mnie zasługuje na każdego „drobniaka”, jakiego możecie im dać.

The Mims Beginning
Logo gry z dziwnymi stworami

Tak, ten tekst jest kolejny dowodem na to, że mam słabość do finansowania społecznościowego, po angielsku zwanego „crowdfundingiem„. Jest to jednak pierwsza POLSKA gra, która wpadła mi w oko. Czemu? Wymienię poniżej. 

Z jakiej choinki The Mims Beginning się urwało?

Nie znam jej gatunku, ale wiem, że rośnie w Krakowie. Stamtąd pochodzi ekipa The Squatting Penguins: aktualnie trzy osobowa ekipa, którą łączy zapał i chęć stworzona własnej gry. The Mims Beginning ma być pierwszą grą, którą mają zrobić. Czy ostatnią? Nie mam pojęcia, kiedyś się dowiem.  Ogólnie to ekipa brak doświadczenia w gamedevie nadrabia zapałem i wcześniejszymi doświadczeniami. Tomek Pająk, programista zaczynał swoją przygodę z kodem w szóstej klasie podstawówki.  Krzysiek Kowal, spec od dźwięku, w wieku 6 lat poszedł do szkoły muzycznej i przeżył tam 6 lat (na podstawie opowieści moich znajomych stwierdzam, że to jest osiągnięcie). Jakub Machowski rysuje od niemal początków życia, a grafiką 3D zajmuje się od prawie 6 lat. Mają więc potrzebną wiedzę i to w nadmiarze.

Jaki jest Mims, każdy widzi?

Dobrze, ale powiedzmy sobie szczerze: większość osób które to czyta ma gdzieś co oni robili wcześniej, czy uczyli się w ASP, czy w jezuickiej szkole. Za to przejmują się tym jak gra wygląda, i jak będzie się w nią gierzyło. To teraz zajmiemy się właśnie tym.  Na początek trailer, bo na nim będzie wszystko widać jak na dłoni.

No to dobra, co zobaczyliśmy? Grę z trochę „bajkową grafiką” w której bawimy się w budowanie różnych rzeczy, zbieranie owoców i, po części, kierowanie grupą Mimsów. Dziwnych stworków, które mi się w pierwszej kolejności kojarzą z potworami jakie można było sobie w stworzyć w Spore (jak dla mnie najlepszej grze studia Maxis. Urażeni fani Simsów mogą co najwyżej PRÓBOWAĆ mnie przekonać do wyższości waszej gry 🙂

Tyle co widać z gameplayu, to mamy do czynienia z w miarę typowym RTS-em. Zbieranie surowców (tylko owoce, czy coś jeszcze), budowanie budynków (standard) czy też niewielka odmiana w postaci wpływania na wzrost roślin (czy terraformowanie ogranicza się tylko do tego, czy będzie to jakiś bardziej rozbudowany element? Nie mam pojęcia). Oprócz tego z elementów typowych dla gierek god-sim otrzymujemy możliwość korzystania z typowo boskich mocy (jak inaczej nazwiemy „wybuchnięcie” grupy drapieżników zagrażających naszej kolonii?).  Żal jest mi kompletnie usuwać ten fragment, więc go tylko sprostuje: im dłużej na to patrzę, tym bardziej widzę w tym god-sima w stylu Black&White 2. Czemu akurat 2? Bo to właśnie w niej wprowadzono tak wysoki poziom ingerencji w życie naszych „poddanych”. Więc nie RTS z dodatkiem god-sima, a God-sim z dodatkiem RTS’a. Jaka to różnica? Taka, że przez większość czasu patrzymy, czasem ingerujemy i od czasu do czasu coś „wybuchniemy” w ramach pomocy naszym „wyznawcom”. Też dobra opcja. (Pal licho, że twórcy mówią, że to RTS 🙂 )

Muzycznie trailer też nie jest zły, spec od dźwięku dobrze się zaprezentował. Jeżeli utrzyma taki sam poziom przy dalszej pracy to, mówiąc delikatnie, będę bardziej niż szczęśliwy.

Obiecanki, (nie) cacanki w The Mims Beginning

To tyle moich wniosków z trailera, to teraz podsumujmy to, co obiecują nam twórcy na swojej stronie w serwisie Wspieram.to. Na początek moją uwagę zwróciła pewna obietnica. Otóż gamedeveloperzy obiecują nam grę z „elementami gry casual” i „wymagającą, która mimo oprawy fantasy będzie stawiać przed graczami nie lada wyzwanie. Żle przemyślana rozbudowa wioski ma

The Mims Beginning
A, wybuchnę sobie zwierzaki. Wybuchłem.

doprowadzić do  kryzysu i chaosu w kolonii. A wtedy, jak to bywało w starszych grach, ratuje nas przycisk RESTART„. Nie będę krył, że ten fragment „manifestu” gry ze strony ich projektu jest dla mnie niezrozumiały. Ale przez to tylko ciekawi mnie jeszcze bardziej.

W planach są dwa tryby: przygodowy i wolny. Przygodowy to opcja typowej kampanii, ciąg misji, której ostatecznym celem jest stuprocentowe naprawienie statku Mimsów, dzięki czemu powrócą oni do swojego domu.  Czyli jest fabuła, są zadania i wszystko posuwa się pomału do przodu. I w tej sytuacji można się domyśleć o co chodzi z trybem wolnym: masz lokację, to buduj kolonię. Do znudzenia. Coś dla osób, które stęskniły się za budowaniem miast w SimCity.

Oprócz tego obiecują nam takie rzeczy jak możliwość tworzenia i hodowli zwierząt na sprzedaż (inżyniera genetyczna FTW! ?), zróżnicowaną roślinność zakwitającą w różny sposób (po co nieść owoce, jak można posadzić drzewo, które będzie strzelać owocami do naszego „spichlerza”?) inne „ficzery”. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie na portalu Wspieram.to

Proskynesis* na rzecz The Mims Beginning

*czołobitność, czyli chylenie przed kimś czoła, zazwyczaj w geście poddaństwa bądź w prośby o pomoc. Przynajmniej tak mnie na historii uczyli.

To co widzicie poniżej, to aktualna sytuacja finansowa zbiórki na grę. W momencie kiedy to piszę brakuje mniej niż 900zł

Powiem to pokrótce: jeżeli podoba się Tobie wspieranie polskich niezależnych twórców gier (przykładem takiej akcji niech będzie Games Rage), to tutaj macie kolejną dobrą okazję by pomóc.  Gotówki brakuje niewiele, „pingwiny” zrobiły większość za swoje własne fundusze, potrzebują gotówki tylko na dokończenie tytułu. Dałem wam tutaj zestaw najważniejszych informacji. Jeżeli uważasz, że ta gra może się Tobie spodobać, to pomóż twórcom w najprostszy sposób: rzuć w ich stronę kasą. Albo podziel się ich stroną, albo tym wpisem. Ludzie by zdecydować o tym, czy chcą by The Mims Beginning powstało, muszą najpierw o tej grze dowiedzieć. A od kogo mają wiedzieć, jak nie od Ciebie? 🙂

2 odpowiedzi na “The Mims Beginning – polski god-sim/RTS?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *