Kategorie
Gry

A jakby tak zagrać w Morrowinda na Androidzie?

Zastanawiam się jakim cudem ominęła mnie informacja o tym, że fanom serii udało się przeportować trzecią część serii Elder Scrolls na Androida.

Logo i Menu główne Morrowind na Androida

Ale skoro już się dowiedziałem, to pozostało zainstalować, sprawdzić i opisać jak to zrobić.

Jak uruchomić Morrowinda na Androidzie?

Instalacja aplikacji na Androida

Ogólnie, to najprostrzą częścią tej całej zabawy jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na Androida.

Jest nią OpenMW. Teoretycznie skrót ten ma znaczyć OpenMicroWave, by uniknąć pozwów od Bethesdy, ale w praktyce to jest po prostu OpenMorrowind.

O OpenMW napiszę coś więcej kiedy indziej, teraz najważniejsze, że działa, ma się dobrze i sprawia, że Morrowind na Androida to nie jest coś niemożliwego.

OpenMW można zdobyć albo z Google Play, albo ściągnąć plik APK z strony twórców. Na potrzeby wpisu przyjmę opcję pierwszą, bo tak naprawdę to podejrzewam, że jak ktoś potrafi ściągnąć i zainstalować plik APK, to z resztą też sobie poradzi i pewnie tutaj nawet nie trafi.

Na Google Play dostępne są dwie wersje, wybór należy do was:

  • stabilna, z ostatnią aktualizacją w lipcu 2019 roku
  • „nightly”, czyli po naszemu beta. Dla tych, co się nie boją okazjonalnego błędu w grze, za to wolą być na bieżąco z bajerami. Aktualizowana bardzo regularnie, zwykle o bardzo małe i niezauważalne na pierwszy rzut oka bzdury

Ja zainstaluję Nightly, ale decyzja o tym, czy chcecie wymienić pewność działania na nowe funkcję zostawiam wam.

Tyle na tę chwilę na telefonie, wracamy do komputera.

Zdobycie plików gry i przerzucenie na telefon

OpenMW nie zawiera nawet pojedynczej tekstury z oryginalnego Morrowinda. Dlatego bez własnej kopii Morrowinda nic nie zrobimy.

Na ten moment Morrowinda możemy dostać:

  • prawdopodobnie na waszej półce z płytami CD/DVD. Swego czasu nowy egzemplarz Morrowinda w pudełku był do kupienia po 20 złotych, więc możliwe, że macie, ale nie pamiętacie
  • na GOG.com
  • na Steam
  • swego czasu rozdawali za darmo na launcherze Bethesdy

Ja skorzystałem z ostatniej opcji, bo i tak chciałem przetestować GOG Galaxy 2.0 i wtyczkę do obsługi Bethesda Launcher.
Spoiler: działa i nawet dała radę zainstalować grę bez problemu.

Demonstracja Morrowind i Bethesda Launcher na GOG Galaxy

Po zainstalowaniu Morrowinda musimy przekopiować cały katalog gry na telefon. Zajmie to dłuższą chwilę.

Pierwsze uruchomienie gry na Androidzie

Po przekopiowaniu musicie uruchomić aplikację OpenMW na telefonie i wskazać jej lokalizację folderu z grą na pamięci telefonu (czy karcie pamięci).

Morrowind na Androida skonfigurowany w OMW Nightly

Po tym jak już to zrobicie, to najlepiej odpalić jednorazowo grę i spróbować zagrać. Opcje, które są dostępne z poziomu OpenMW dotyczą głównie wyglądu „wirtualnego kontrolera” albo bardziej pokręconych opcji graficznych, które warto dotykać tylko jak coś wam nie działa.

Zamiast tego o wiele lepiej jest zmienić konfigurację w grze. Zwłaszcza pole widzenia, bo to dramatycznie poprawia komfort gry. Domyślne ustawienia są pod tym względem tragiczne.

Jak na moje, to tyle w temacie, można grać

Czy warto?

Moja styczność z Elder Scrolls 3: Morrowind na Androida była dość krótka – grałem około 6-7 godzin łącznie. Grałem głównie w pociągu z i do pracy. Ostatnią „sesję” przed publikacją wpisu miałem w domu – zacząłem od zera, gmerałem w opcjach i robiłem zrzuty ekranu.

Morrowind na Androida - demostracja wirtualnej klawiatury
I męczyłem się z nazwaniem postaci

To nie jest tak, że gra jest niegrywalna w obecnej formie. Po prostu granie na ekranie o przekątnej około 6 cali (jak w przypadku mojego Xiaomi Mi A3) nie należy do najwygodniejszych.

Morrowind na Androida - wybieranie opcji dialogowych
Przykładowo wybieranie opcji dialogowych, to, mówiąc wprost, makabra.

O ile sam Morrowind się nie zestarzał tak bardzo jakbym podejrzewał, tak interfejs będący „sprytnie” przeniesionym sterowaniem z PC-ta niestety nie sprawuje się najlepiej. Zwłaszcza przy ograniczonej powierzchni, jaką udostępnia smartfon.

Morrowind na Androida - wizualizacja sterowania
Siek, siek, siek

Ale jeżeli macie tablet, to nie będziecie mieli tego problemu.
W przypadku telefonu, który udaje, że nim nie jest (Galaxy Note?), to podejrzewam, że będziecie mogli grać w ten „port” Morrowind na Androida wygodnie.

Śmierć w Morrowind
Ostatni zrzut ekranu musi być adekwatny

Z braku laku możecie też zagrać na normalnym smartfonie. Ale w takim przypadku podejrzewam, że bez większych problemów znajdziecie dedykowane gry mobilne, które może nie będą tak rozbudowane jak trzecia część Elder Scrolls. Możecie szukać chociażby tu albo tu.

5 odpowiedzi na “A jakby tak zagrać w Morrowinda na Androidzie?”

Aby grać wygodnie na smartfonach poniżej przekątnej 6,5 cala warto zmienić GUI scalling factor na 2 – wtedy interfejs jest powiększony czyli lepiej widoczny i czytelniejszy.

Ale wtedy UI zasłania mi zbyt wiele ekranu. Wiem, że to półprzezroczyste, ale i tak wpienia :X

to musiało mi się coś, kolokwialnie mówiąc, popierdzielić. Przetestuję w wolnej chwili jak mi to podejdzie. Może nie wymięknę tak szybko 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: