Renowacja klasyków: Gothic 2 z dodatkiem Noc Kruka

W związku z tym, że należy „kuć żelazo póki gorące” a poprzedni wpis o doprowadzaniu Gothica się cieszy zainteresowaniem, to nadszedł czas na Gothic 2, z dodatkiem Noc Kruka.

Gothic 2

Chociażby dlatego, że Elex coraz bliżej, a Gothic 2 jest według wielu osób najlepszą odsłoną serii.

Czemu warto zagrać w Gothic 2?

Bo to Gothic, w którym jest więcej wszystkiego.
Bo za rogiem mamy Elex, które jest kolejną grą od tych twórców i ma szansę namieszać w historii gier tyle co Gothic.
Bo to jedna z tych kilku gier, która po zderzeniu z nostalgicznymi wspomnieniami dotyczącymi wszystkiego co nie jest grafiką wytrzymuje i nie umiera pozbawiona godności.
Bo w przeciwieństwie do Gothica 1 ma opcjonalną aktualizację graficzną, przez co pod niektórymi względami wygląda lepiej od Gothica 3. Srogie kuriozum, prawda?

No i dokładnie tak samo jak w przypadku innych klasyków: gdy zobaczy się ich tytuł, to człowieka nachodzi chęć ponownego zagrania.

Co będzie potrzebne?

Na potrzeby zabawy przyjmuję, że będziemy grali w Gothica 2 z dodatkiem Noc Kurka po polsku. Jeżeli wolicie inną wersję językową, to będziecie musieli poszukać

Do zabawy będziemy potrzebowali:

  • Gothic 2 PlayerKit i SystemPack. Obie rzeczy ściągnięcie stąd.

Oprócz tego, jeżeli lubicie podrasowywać grafikę gry i macie kartę graficzną obsługującą DirectX 11, to oprócz tego ściągnijcie też:

Sama modyfikacja została stworzona przez człowieka znanego jako Unknown111 i tutaj znajduje się oryginalny wątek z rosyjską wersją modyfikacji.
Wersję polską natomiast stworzyli ludzie z Bractwa Spolszczenia i wątek na forum poświęcony ich pracy znajduje się tutaj

Kopię tego wszystkiego znajdziecie tutaj.

Jak zrobić Gothic 2 HD?

Tradycyjne ostrzeżenie – instalacja tego wszystkiego sprawi, że wasze sejwy będą bez wartości.

Na początek instalujecie Gothic 2 „na świeżo”.

Gothic 2
Retro w opór

Następnie instalujecie Player Kit w wersji 2.8. Tak naprawdę, to sam się instaluje, w tylko naciskacie dalej, sprawdzając gdzieś po drodze, czy nie wybrało jakieś dziwnej ścieżki do gry.

Potem instalujecie System Pack. Ta sama zasada – klikamy do znudzenia lub zainstalowania.

Jeżeli chcecie grać w po prostu w pełni sprawną wersję gry Gothic 2, to teraz możecie.
Tak wygląda Gothic 2 bez instalacji czegokolwiek.

Gothic 2
Trudne dobrego początki

Po tym jak skończymy instalować powyższe dwie łatki będziemy mogli podbić wszystkie ustawienia na maksimum, ustawić ludzką (jak na dzisiejsze warunki) rozdzielczość i tak dalej. Wtedy efekt mamy taki jak poniżej

Gothic 2 lepiej
Taka wygląda droga po środku

Pasuje wam powyższy widok, to przestańcie czytać. Jeżeli chcecie grafikę taką jak z zrzutu ekranu poniżej i jesteście skłonni za to zapłacić wyższym poziomem trudności gry, to czytajcie poniżej kreski.

Gothic 2 L'Hiver Edition
Tyle zielska nawaliło!

A jak nie, to miłego grania!


Gothic 2 L’Hiver Edition – wady, zalety, instalacja

Jest to modyfikacja, która pod wieloma względami zmienia Gothica nie do poznania.
Do gry dodane zostały możliwości DirectX 11, przez co gra pod wieloma względami wygląda o wiele lepiej. Ktokolwiek pisał opis tego moda był pierdolnięty :/
L’hiver dodaje nowe tekstury, przerobione lokacje i dodane również inne rzeczy, których nie chce mi się wymieniać.
Poza jedną – w ogólnym rozrachunku poziom trudności gry wzrasta – bronie mają pozmieniane statystyki, a przeciwnicy są inteligentniejsi i zauważają nas z większej odległości.
Niestety – nie ma nieinwazyjnej metody odłączenia części graficznej od mechanicznej.

UWAGA! Instalacja tej modyfikacji, to droga w jedną stronę. Jeżeli potem zmienicie zdanie, to o wiele bezpieczniej będzie usunąć Gothic 2 z wszystkimi łatkami i modami i zainstalować od zera. Zapisane gry też nie są ze sobą kompatybilne.

Instalacja tej modyfikacji jest bardzo prosta: rozpakujcie plik Gothic 2 L’Hiver Edition v1.0 PL.rar, który ściągnęliście do katalogu z grą i pozwólcie mu zamienić pliki. W tym momencie moglibyście skończyć, gdyby nie to, że ktoś wyraźnie przedobrzył.

Wersja 1.0 modyfikacji L’Hiver do Gothic 2 oprócz dodania ostatnich graficznych szlifów, wzbogaciła grę o rozwiązania maksymalizujące poziom trudności – maksymalny udźwig przedmiotów i konieczność regularnego jedzenia i picia. Jeżeli komuś, tak samo jak mi, robi się niedobrze na samą myśl, to musi również rozpakować archiwum Gothic 2 LHiver Edition v1.0 PL – No weight.rar do katalogu z grą. I wtedy wszystko wróci do względnej Gothicowej normy (czyli dwudziestu zbroi i pięćdziesięciu broni w plecaku)

Na pożegnanie ostatni zrzut ekranu. Bawcie się dobrze i nie dajcie się zabić!

Gothic 2 L'Hiver Edition
Wieża Xardasa jeszcze nigdy nie wyglądała tak mrocznie

Autor: Jasiek a.k.a Yeti

Bloger-amator, kiedyś student dziennikarstwa. Teraz sprzedawca giereczek i klocków Lego czekający ciągle na wenę i czas by coś napisać.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Renowacja klasyków: Gothic 2 z dodatkiem Noc Kruka"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gracz
Gość

Seria Gothic (bez czwórki – specjalnie nie grałem) to arcydzieło, grałem chyba z 5-6lat temu ostatnio w trojke. Ja tej gry już nie włączeę, bo poczuje wstręt przez tą bardzo starą grafikę, a wolałbym, żeby ta gra bardzo dobrze się kojarzyła.

Co do Elex też czekam, ale mam wrażenie, że wyjdzie nie to co zechcemy… Trzeba w razie czego przygotować się na niewypał…