Renowacja klasyków: Arcanum

Niektóre gry nie zasługują na zapomnienie. Mimo upływu lat dalej nadają się do grania. Ba, niektóre stare tytuły zapewniają dłuższą rozrywkę, niż wiele współczesnych tytułów. Niektóre z nich wygrywają pomysłem na fabułę bądź sposób grania, które do dziś nie znalazły godnych naśladowców. Jedną z tych gier niewątpliwe jest Arcanum.

Logo Arcanum
Logo Arcanum – zródło Wikimedia

Gra RPG z turowym trybem walki wyciągniętym żywcem z Fallout’a i światem, gdzie walka elfiego maga z półorkiem ze strzelbą, jazda pociągiem, czy przywoływanie żywiołaków to kompletna norma. Jeżeli miałbym opisać ten świat jedną sceną, to będzie to sytuacja, gdy krasnolud w cylindrze celuje z rewolweru do elfa próbującego rzucić kulą ognia.
Jest tylko jeden problem: gra została wydana w 2001 roku. Zupełnie inna epoka, inne systemy operacyjne, karty graficzne… Ogólnie, może sprawiać problemy. Do tego dodajmy brak możliwości zmiany rozdzielczości, co zmusza nas domyślnie do grania w rozdzielczości 800×600. Powoduje to, że na większości nowych monitorów 1/3 ekranu to czarne paski po bokach. Ani to komfortowe, ani to przyjemne.
Ale dzięki temu poradnikowi sprawicie, że gra stanie się bardziej przystępna i nic nie stanie na przeszkodzie, by zgłębić się w jeden z najbardziej wyjątkowych światów, jakie istnieją w grach cRPG.

Co będzie potrzebne do uzyskania nowoczesnej wersji Arcanum:

Sama gra. Działa zarówno wydanie dwupłytowe, jak i instalator z GOG.com. Testowałem na obu, ale instalator z GOG.com mam „pod ręką”, więc na nim będzie pokaz.
Cały stos łatek, dostępnych pod tymi linkami. Pierwszy link prowadzi do Terra Arcanum, dość rozbudowanej (i dawno nie dotykanej) fanowskiej strony tej gry. Drugi natomiast to reupload na Mediafire, który w początkowych założeniach był na własny użytek.

Opcjonalne jak diabli – polonizacja do Arcanum:

Dzięki dobremu człowiekowi o ksywce Kokos uzyskaliśmy dostęp do łatki polonizującej Arcanum. Oklaski dla niego, chłopak zasłużył na medal, flaszkę i coś tam jeszcze. Jak będzie mnie stać, to kiedyś to dostanie!

Jest jednak jeden bardzo poważny problem: żeby móc zainstalować Arcanum w tej wersji, to potrzebna jest gra w wersji 1.0.7.0. Jedyny sposób by legalnie taką uzyskać, to posiadać grę na płytach – w dystrybucji cyfrowej znajduje się tylko wersja 1.0.7.4. Inny opcjami by były wersje pirackie kopie zapasowe starej wersji gry z torrentów. O ile takowe istnieją.

Jest to wersja kinowa, więc jest idealną opcją dla tych, których język kuleje na tyle, by nie dali radę „wsiąknąć” w grę.

Do ściągnięcia jest stądInstrukcja obsługi? Prosta niczym konstrukcja cepa.

1. Ściągacie polonizację.
2. Ściągacie aktualizację do polskiej wersji gry, udostępnioną nam dzięki dobroci Tom_Q, stąd. Jeżeli link z jakiegoś powodu przestał działać, to tutaj macie drugą kopię.
3. Polonizację instalujecie to PRZED WSZYSTKIMI ŁATKAMI I INNYMI
4. NIE instalujecie nieoficjalnej łatki (pierwszy link z listy powyżej), bo zrobi z gry dziwną mieszankę polsko-angielską. Do tego otrzymuje komunikaty o braku stabilności i innych nieprzyjemnych rzeczach. Zamiast niego instalujecie oficjalną łatkę do gry w polskiej wersji językowej, którą pobraliście w punkcie drugim.

Moim zdaniem bardziej godna uwagi jest w pełni połatana wersji angielska, ale wersja polska jest „znośna” pod względem ilości błędów. Wybór należy do was, moją opinię znacie.

Co z tym zrobić?

Przede wszystkim najważniejsza sprawa: jeżeli macie zapisane gry, to się z nimi pożegnajcie. Tyczy się to łatki fanowskiej, oraz modyfikacji od rozdzielczości: sprawią, że wcześniejsze zapisane gry przestaną działać. Albo świeży początek, albo TOTALNA retrospekcja. Wybór należy do was.

Instalacja Arcanum - wersja z GOG.com
Instalacja Arcanum – wersja z GOG.com

1. Robimy świeżą instalację gry. Standardowa procedura: klikamy dalej do znudzenia, ewentualnie zmieniamy miejsce instalacji i czekamy.

2. Instalujemy nieoficjalną łatkę (UAP091225.exe) . Można przy tym pominąć poprawki map miast oraz alternatywne jaszczurki. To pierwsze zaraz zainstalujemy w jeszcze lepszej wersji, a to drugie nic na dłuższą metę nie zmienia.

Instalacja nieoficjalnej łatki do Arcanum
Instalacja nieoficjalnej łatki

3. Następne w kolejce są łatki od map lokacji (HQ_Townmaps.exe) i opcjonalnie dzwięku (HQ_Music_MP3.exe). Tutaj sprawa jest prosta: rozpakowujemy je tam, gdzie zainstalowaliśmy grę.

Lepsze mapy do Arcanum w trakcie instalacji
Lepsze mapy w trakcie instalacji

4. Największa zabawa, można sobie zupełnie zepsuć grę: mod do innych rozdzielczości (HighRes1.1a.exe). Tutaj instalacja jest w trybie tekstowym. Najważniejsze jest to, by się nie pomylić w trakcie podawania rozdzielczości. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej wszystko wygląda, gdy ustawimy taką samą rozdzielczość, jaką mamy standardowo w systemie. Jeżeli mamy coś większego niż netbook, to warto dodatkowo zainstalować pozostałe dodatki, z naciskiem na powiększone czcionki. Jest to możliwe za pomocą tego samego programu.

Ustalanie rozdzielczości ekranu w Windows 7
Ustalanie rozdzielczości ekranu w Windows 7

W momencie, gdy macie to wszystko za sobą, to gratuluje: macie przed sobą możliwość zagrania w naprawdę świetnego cRPG-a z odświeżoną oprawą graficzną oraz poprawionymi błędami. Czyli żyć, nie umierać 😀

Jeżeli macie pomysły na kolejne gry, jakie warto odświeżyć i dać im drugą szansę, to zostawcie komentarz pod wpisem, zobaczę co da się zrobić.
A teraz przestać czytać i zacznij grać! W tym przypadku warto 😀

Autor: Jasiek a.k.a Yeti

Bloger-amator, kiedyś student dziennikarstwa. Teraz sprzedawca giereczek i klocków Lego czekający ciągle na wenę i czas by coś napisać.

48
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
Tom_QAndrzejMarychEdiPrzemo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Lipa
Gość
Piotr Lipa

Bardzo dziękuję za te pliki. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, a przymierzam się ponownie do tego tytułu. Teraz mam jeszcze większą motywację.

TM
Gość
TM

Czy te poprawki działają z polską wersją gry?

Nok
Gość
Nok

A to nie wyszło czasem po polsku?

Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

Wyszło. Ale polska wersja jest niedostępna nawet na Alledrogo, a co dopiero w oficjalnej sprzedaży.

Póki tak jest, to zostawiam. GOG.com ogarnie (a mógłby), to linka autuje.

Paweł
Gość
Paweł

Kojarzycie ?

Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

nie, sorki, nie. Do Arcanum się nie umywa. Tak samo jak do 90% gier z tamtego okresu 🙂

Hajduk
Gość
Hajduk

Działa tylko dla jednej wersji, nie kompatybilne z innymi. Spolszczenie wrzucone z płyty to samo.

Mr. V
Gość
Mr. V

W punkcie 3. dotyczącym polonizacji rozumiem, że miałeś na myśli nieinstalowanie nieoficjalnej łatki, tylko wkradła się literówka? Poza tym zdaje się, że nieoficjalna łatka wymaga spatchowanej gry do wersji 1.0.7.4. W związku z tym, czy będzie ona kompatybilna z polskim patchem 1.0.7.4 (do pobrania jako załącznik do posta stąd: http://athkatla.cob-bg.pl/viewtopic.php?t=4307 ) Czy procedura instalacji łatek PL najpierw 1.0.7.0, a potem 1.0.7.4, a potem na to wszystko łatki nieoficjalnej nie pomiesza języków?

Nowy
Gość
Nowy

Na polskiej wersji z GOG nie działa patch HiRes.

szmotsu
Gość
szmotsu

Raportujcie tutaj prosze błędy w polskiej wersji, aktualnie tłumacze unofficial patcha i moge tez poprawic bledy w tlumaczeniu, ortografie itd 😀

KUBSON 1986
Gość
KUBSON 1986

Kurcze ,ma ktos jakis sposob na instalacje Moda HD RES na wersji 1.7.4 PL ?? bo nie dziala,a mialem taka ochote zagrac….

KUBSON 1986
Gość
KUBSON 1986

Tyle ze Tu nie o polonizacje chodzi 🙂 ……jest jakis sposob na instalacje mod HI RES na polska wersje?? ….bo juz probowalem wsyztskiego,i zawsze mam jakis blad.Z gory dzieki za wszlekie rady:)

Marych
Gość
Marych

A ja mam taki problem. Mam wersję z GOG.com i próbowałem zainstalować spolszczenie stąd, ale wersja na GOG to 1.0.7.4 i to spolszczenie nie chce się zainstalować wypluwając komunikat o „nieznanej wersji pliku arcanum.exe”. Można to jakoś obejść? Albo prościej, czy można gdzieś znaleźć spolszczenie do wersji 1.0.7.4?

Andrzej
Gość
Andrzej

Wielkie dzięki za spolszczenie.Na początku miałem problem z zainstalowaniem,pojawia się komunikat o konflikcie wersji prawdopodobnie,ale jest sposób ,a mianowicie trzeba wyciągnąć plik readme z gry i instaluje się.Gra działa bez problemu.

Tom_Q
Gość
Tom_Q

W ramach wdzięczności za bycie w roku 2017 jedyną osobą udostępniającą jeszcze wersję PL od Play-It, rewanżuje się patchem 1.0.7.4 w wersji PL, który z tym spolszczeniem jest w pełni kompatybilny i naprawia kilkanaście błędów, które „pudełkowe” wydanie Arcanum niestety ciągle ma, bo stoi na etapie 1.0.7.0. Może nie jest to unofficial patch, który łata o wiele więcej rzeczy, ale i tak jest lepiej niż 1.0.7.0. Tylko tego nerfu na karabin z lunetą żal zawsze… http://www.mediafire.com/file/orv3teyxreuuz5c/Arcanum_1.0.7.4PL.rar Dziś wiem, że podpięcie się do wortalu Phoenix ze stroną o Arcanum to był błąd, ale sentymenty sentymentami, a tak chociaż mogę na stare… Czytaj więcej »