Stan Lee w filmach – jest go więcej niż myślicie.

Co bardziej uważni oglądający adaptacje komiksów Marvela wiedzą, że stałym członkiem obsady każdego z nich jest Stan Lee – osoba bezpośrednio odpowiedzialna za istnienie większości z postaci, które teraz trafiają na ekrany kin.

Stan Lee To wiecie pewnie bez mojej pomocy. Ale gwarantuje wam, że się niewiarygodnie zdziwicie, gdy się dowiecie ile razy on już występował w filmach z superbohaterami.

Zresztą… nie tylko w filmach.Stana Lee spotkacie wszędzie, być może za wyjątkiem lodówki. Ale o tym poniżej.

[alert type=”warning” close=”false”]UWAGA – siłą rzeczy ten wpis zawiera spoilery do filmów z lat 1989-2014. Czujcie się ostrzeżeni[/alert]

Kim on właściwie jest?

Umieściłem duże zdjęcie tego pana na samym początku jako oznakę szacunku.
Stan Lee jest bowiem, co najmniej w 50% odpowiedzialny za powstanie takich postaci jak  Spider-Man, Hulk, Fantastyczna Czwórka, Iron Man, Thor,  czy też X-Meni. Czyli na dobrą sprawę wszystkich aktualnie pokazywanych w kinach postaci z komiksów Marvela. Jakby tego było mało, to oprócz tego jest wymieniany jako jedna z osób odpowiedzialna za dzisiejszy stan marki Marvel. Ma więc czym się pochwalić, prawda?

Oprócz bycia twórcą komiksów jest również producentem, pisarzem, aktorem i aktorem głosowym. Odpuszczę sobie jednak zabawę w biografa. W tym wpisie skupię się głównie na jego okazjonalnym aktorstwie. Wiecie w ilu filmach miał role epizodyczne?
5? Mało
10? Dalej za mało…

Poniżej znajdziecie kompletną listę jego występów w filmach kinowych. Okazuje się bowiem, że Stan Lee nie popuścił żadnej okazji i to od dłuższego czasu.

1. The Trail of The Incredble Hulk z 1989 roku.

Stan Lee Trail of the Incredible Hulk cameo
Zadziwiający spokój, biorąc pod uwagę, że oskarżony w każdej chwili może roznieść wszystko w drzazgi.

Stan Lee po raz pierwszy w „superbohaterskim” filmie wystąpił jeszcze nim się urodziłem. Był ławnikiem w trakcie rozprawy sądowej przeciwko niejakiemu Bruce’owi Bannerowi. Znanemu nam bardziej jako swoje wielkie, muskularne i orkowo zielone alter-ego – Hulk

Wybaczcie jakość zdjęcia, ale zdobycie innego/zdobycie samego filmu w ludzkiej rozdzielczości to zadanie godne Iron Mana, a nie zwykłego blogera na 1/4 etatu.

[divider type=”thin”]

2. X-men (2000)

Stan Lee X Men Cameo
Głodny się robię :X

Potem była długa przerwa od występów kinowych. W międzyczasie Stan Lee oczywiście nie wyparował, tylko dawał swój głos w kreskówkach.

Na srebrnym ekranie pojawił się jednak dopiero w 2000. roku, jako sprzedawca Hot Dogów na plaży. Tej samej na której pojawił się senator Kelly po ucieczce od Magneto

[divider type=”thin”]

3. Spider-Man (2002)

Stan Lee Spider Man 2002
Co jak co, ale Stan Lee potrafi grać zdziwienie.

W Spider-Manie Stan Lee gra świadka pierwszego starcia między człowiekiem pająkiem, a Zielonym Goblinem. Ratuje on wtedy małą dziewczynkę przed latającymi kawałkami budynków, które cierpiały w trakcie pojedynku między pajęczakiem, a Głównym Złym.

[divider type=”thin”]

4.Daredevil (2003)

Stan Lee DaredevilW poprzednim filmie Stan Lee ratuje dziewczynce życie, to teraz karma się odezwała i młodociany Matt Murdock (a.k.a Daredevil) ratuje go przed wejściem pod koła samochodu.

[divider type=”thin”]

5. Hulk (2003)

Stan Lee HulkTutaj mamy spotkanie po latach. Stan Lee stoi bowiem na tej scenie obok Lou Ferrigno – pana, który w 1989 roku grał Hulka. Jakby co oboje są ochroniarzami.

Przyznajcie, widać po gościu, że do roli wielkiego, zielonego i wieczne wściekłego się nadawał idealnie.

[divider type=”thin”]

6. Spider-Man 2 (2004)

Spider-Man 2 Stan LeeZnowu Spider-Man, znowu pierwsze starcie (tym razem z Doktorem Octopusem) i znowu ratuje przypadkową osobę. Niektóre rzeczy nigdy się nie zmienią (?).

[divider type=”thin”]

7. Fantastic Four (2005)

Stan Lee Willie Lumpkin
(Super)listonosz

A tu mamy anomalię: Stan Lee bowiem pierwszy raz w historii odgrywa stworzoną przez siebie postać. Nie jest to jednak superbohater, a listonosza – Willie’go Lumpkina.

W komiksach Willie śmiał się, że może dołączyć do Fantastycznej Czwórki, bo ma supermoc ruszania uszami. Też tak potraficie?

[divider type=”thin”]

8. X-Men: The Last Stand (2006)

Stan Lee X Men Last Stand
To chyba nie tak ma działać

W tym filmie jest on świadkiem tego, jak mała Jean Grey korzysta z swoich supermocy.

[divider type=”thin”]

9. Spider-Man 3 (2007)

Stan Lee Spider Man 3

To musi być fajne uczucie, móc pogadać z stworzoną przez siebie postacią w opowiadającym o jego dziejach filmie.

[divider type=”thin”]

10. Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer (2007)

Stan Lee Fantastic 4 Silver SurferAle już trochę gorszym jest nie być wpuszczonym na ślub swoich postaci bo „nie ma go na liście”. Smutno mu musiało być. Mnie by na pewno było :X

[divider type=”thin”]

11. Iron Man (2008)

Stan Lee Iron Man Hugh HefnerTony Stark ma wyłożone na wszystko i wszystkich. Na tyle, że myli Stana z Hugh Hefnerem.

Na serio, dwie panie na „skrzydłach” starczą? Kurcze, niewiele potrzeba.

[divider type=”thin”]

12.The Incredible Hulk (2008)

Stan Lee Hulk 2008Tutaj gra on kogoś, kto ma niewiarygodnego pecha i że wszystkich butelek oranżady na świecie kupuje tą, w której jest krew Hulka. I to za jego sprawą pościg za wielkim, złym i zielonym zaczyna się na nowo.

A morał z tego taki, że nie pija się jasnozielonych napojów gazowanych 😀

[divider type=”thin”]

13. Iron Man 2 (2010)

Stan Lee Iron Man 2 CameoTony Stark ponownie udowadnia, że ma wyłożone na wszystko i tym razem myli Stana Lee z Larry’m Kingiem – znanym w Stanach komikiem, aktorem głosowym, prowadzącym programy telewizyjne, itp. itd.

W sumie wielkiej różnicy tu nie ma.

[divider type=”thin”]

14. Thor (2011)

Stan Lee ThorOdgrywana przez Stana Lee postać jako jedyna próbuje podnieść młot Thora „z rozmachem” -ciągnać go pickupem. Niestety, kończy się to jedynie koniecznością naprawy wozu

Ale, no cóż… chociaż spróbował!

[divider type=”thin”]

15. Captain America: The First Avenger (2011)

Stan Lee Kapitan Ameryka
Generał Lee?

A tutaj mamy nieogarniętego generała, który bawi się w zgadywanie „kto tu jest Kapitanem Ameryką”.

Oczywiście nie odgadł.

[divider type=”thin”]

16. The Avengers (2012)

Stan Lee AvengersO ironio, w tym filmie Stan Lee gra człowieka, który w telewizji oznajmia, że drużyna „Avengers” to musi być jakaś bujda.

[divider type=”thin”]

17. The Amazing Spider-Man (2012)

Stan Lee Amazing Spider ManTutaj natomiast zagrał bibliotekarza, który niemalże usłyszał walkę między Człowiekiem-Pająkiem, a Jaszczurem.

Niemalże, bo słuchawki trochę mu przeszkodziły.

[divider type=”thin”]

18.Iron Man 3 (2013)

Stan Lee Iron Man 3Wiem, że tu jest, ale jego występ to jest dosłowne pół sekundy – jest jurorem na konkursie piękności. Pewnie nie narzekał na tą rolę.

Zwłaszcza, że te 10 punktów dostała panna ubrana w skąpy strój kąpielowy. Sądząc po minie spodobała mu się.

[divider type=”thin”]

19. Thor: The Dark World (2013)

Stan Lee Thor Dark WorldPacjent oddziału psychiatrycznego, który popełnił głupi błąd – pożyczył Erykowi Selvigowi buta, by ten mógł zademonstrować swoje odkrycie.

Po tym jak już profesor przestał nim machać na lewo i prawo, to poprosił go o zwrot.
I na dobrą sprawę nie dziwię się wcale, że właśnie tam wylądował – od wymyślania tylu superbohaterów, historii i innych, to też bym pewnie wylądował w kaftanie.

[divider type=”thin”]

20. Captain America: The Winter Soldier

Stan Lee Captain America Winter SoldierW drugiej cześci Kapitana Ameryki Stan Lee wciela się w rolę ochroniarza z muzeum, którego poznajemy w chwili, gdy odkrywa on, że jego praca zawisła na włosku.

Nie, mówiąc realnie, to on już nie ma pracy. Pozwolić na kradzież oryginalnego uniformu Kapitana Ameryki? Skandal!

[divider type=”thin”]

21. Guardians of The Galaxy (2014)

Stan Lee Guardian of The GalaxyStan Lee – 91 lat na karku a zarywa do kobiet o wiele młodszych od siebie. Do tego prawdopodobnie pochodzących z innej rasy.

Ten to ma zdrowie. Też bym tak chciał w jego wieku.

Mam nadzieje, że moja dziewczyna tego nie przeczyta. KOCHANIE, ŻARTUJE! ^^”’

[divider type=”thin”]

22. Big Hero Six (2014)

Stan Lee Big Hero 6Coś o czym warto wspomnieć, bo to jego pierwszy występ w kinowym filmie animowanym.

Ojciec jednego z bohaterów filmu bardzo przypomina naszego komiksiarza. Jeżeli będziecie cierpliwi, jak na fanów filmów Marvela przystało, to dowiecie się o nim czegoś wyjątkowego. Powiem, że czegoś takiego się raczej nie spodziewałem.

No i szczęściarze oglądający angielską wersję językową mogą wtedy też go posłuchać.

[divider type=”thick”]

Ciekawostki

Skoro dotrwaliście tak daleko, to na koniec kilka innych ciekawych wątków dotyczących Stana Lee ogólnie:

  • Stan Lee oprócz tego ciągle daje swój głos do kreskówek. Żeby wymienić tylko kilka: Ultimate Spider-Man, Hulk and the Agents of S.M.A.S.H, czy też The Incredible Hulk.
  • W grze Marvel Heroes (która jest, de facto Marvelowską grą MMO) – możemy spotkać agenta Lee, który handluje sprzętem na helilotniskowcu i bardzo przypomina swojego imiennika. Przypadek?
  • W innych grach też się udziela, głównie w tych o Spider-Manie. Zwykle jako narrator.
  • Zauważyliście, że większość historii z jego postaciami rozgrywa się w Nowym Jorku?
  • Stan Lee nie rozstaje się z okularami przeciwsłonecznymi. Na planie filmowym też, gdy to tylko możliwe.
  • Stworzone przez jego postaci mają awersję do peleryn. Prosta zasada na szybkie ustalenie „czyja” jest postać. DC – ma pelerynę. Marvel – nie ma peleryny.

No, chyba tyle z ciekawszych rzeczy o nim.

[alert type=”success” close=”false”]Na koniec mała prośba: jeżeli spodobał się wam powyższy tekst to podajcie go dalej znajomym. Oni też mają prawo się zdziwić. I zobaczyć co nie co.[/alert]

Autor: Jasiek a.k.a Yeti

Bloger-amator, kiedyś student dziennikarstwa. Teraz sprzedawca giereczek i klocków Lego czekający ciągle na wenę i czas by coś napisać.

Dodaj komentarz

12 komentarzy do "Stan Lee w filmach – jest go więcej niż myślicie."

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ichabod
Gość
„osoba bezpośrednio odpowiedzialna” „Stan Lee jest bowiem, co najmniej w 50% odpowiedzialny za powstanie takich postaci jak” No nie, jeśli już Stan Lee jest za cokolwiek odpowiedzialny, to na rzucenie luźnego pomysłu na jakiegoś bohatera, całą resztą musiał się zajmować rysownik – w tym przypadku Jack Kirby albo Steve Ditko. Jest ten fajny obrazek w sieci, który ładniej ten cały proces twórczy obrazuje na przykładzie Spider-Mana „oprócz tego jest wymieniany jako jedna z osób odpowiedzialna za dzisiejszy stan marki Marvel” Za dzisiejszy stan to nie jest odpowiedzialny w sumie w żadnym stopniu, bo Stan Lee się komiksami nie zajmował od… Czytaj więcej »
Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

Napisałem w opisie gościa to co wiem. Na całe szczęście sednem wpisu nie był proces tworzenia komiksu Stana Lee i Steve’a Ditko, bo inaczej bym, mówiąc delikatnie, ZDYCHAŁ W CIERPIENIACH ZA GŁOSZONE PRZEZ SIEBIE BZDURY.

Bo na tym się nie znam. Ale na całe szczęście napisałem co innego i nie wyszedłem na kompletnego łosia. Tylko na lekko tępego łosia.

Ichabod
Gość

A widzisz, to jest właśnie wielkość Stana Lee, mistrza autokreacji, że jest w ten sposób powszechnie postrzegany 🙂

Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

To czemu nie stworzysz coś na jego temat? Chyba, że mnie to ominęło, to zostaw linka 😀

Topol3
Gość

Dziwne, że podał Pan wszystkie kilkusekundowe występy, a nie podał Pan tego jednego i najważniejszego ze wszystkich. W filmie „Mall Rats” Kevina Smitha występuje on tam kilka lub kilkanaście minut wygłaszając płomienną przemowę i poradę dla głównego bohatera. Co więcej Stan Lee gra tam samego siebie. Brak tego w zestawieniu to poważna wpadka z Pana strony.

Piotr "Jasiek" Próchnicki
Gość

Nie można grać samego siebie 😛

I pewnie dlatego przeoczyłem jego obecność w tym filmie. Dziękuje za zwrócenie uwagi 🙂

Topol3
Gość

Można. Stan Lee gra tam Stana Lee.

troll
Gość

Magneto ma peleryne.

armen
Gość

grał też w serialu „Agents os SHIELD”. We Włoszech w pociągu poucza agenta Coulsona. Oczywiście z dwoma pięknymi paniami u boku.